12000 Btu Klima

Klimalar kışın ısınmak yazın serinlemek için kullanılan cihazlardır. Özellikle kışın çok soğuk olmayan yazın ise aşırı sıcakların yaşandığı Akdeniz ülkelerinde yoğun bir şekilde kullanılır. Fakat elektrik ücretlerinin artması ile klima kullanımı düşündürücü hale gelmiştir. Elektrik faturalarının çok yüksek geldiği klima kullanıcıları çözümler aramaya başladı. Bu arayış içerisinde klima üreticileri teknolojiyi kullanarak Btu klimaları piyasaya sürdü.

Btu, (British Thermal Unit) klimaların kapasitelerini belirleyen bir birimdir. Klimalar birim zamandaki ısı transferi kapasitelerine göre değerlendirilir. Buna Btu/h değeri denir. Btu/h değeri yüksek olan bir klima birim zamanda daha fazla havayı ısıtabilir ya da soğutabilir anlamına gelir. Btu/h değeri düşük olanlarda ise tam tersi daha az havayı ısıtacak ya da soğutacaktır.

Klimalarda Btu Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Klimalardan ısıtma ya da soğutma anlamında daha fazla verim alabilmeniz için doğru klimayı seçmeniz gerekir. Ayrıca elektrik tüketimini minimum düzeye indirebilmek için de klimanın Btu değeri büyük bir öneme sahiptir. Peki, kaç Btu klima almanız gerektiğini nasıl belirleyeceksiniz. Klimalarda Btu belirlenirken öncelikle kullanacağınız alanın büyüklüğü ilk şarttır. Kaç metrekare alanda ısıtma ya da soğutma yapacağınızı net bilmelisiniz. Sonrasında klimanın hangi bölgede kullanılacağı mühimdir. Zira her bölgeye göre katsayı hesaplaması yapılır.

Bir de klimanın kaç kişilik bir yerde kullanılacağı önemlidir. Örneğin küçük bir odada 5 kişi bir klimayı kullanacaksa Btu değeri yükselecektir. Btu hesaplaması için önce odanızın metrekaresini 2,2 Ye bölüp 1000 ile çarpın. Örneğin odanız 22,46 metrekare olsun 22.46.2.2*1000=10209 sonucu elde edilir. Bu sonuca göre 12000 Btu klima almanız gerekir.

12000 Btu Klima Kaç Metrekare Alanı Isıtır Ya Da Soğutur?

Klima satın alacağınızda yetkili servislerin size soracağı ilk soru kaç metrekare alanda kullanacağınız olacaktır. Çünkü klimalarda verimliliği belirleyen ilk değer Btu’dur. Eğer klima kullanacağınız alan 18 ile 26 metrekare aralığında ise servis size 12000 Btu klima satın almanızı önerecektir. Btu değerini etkileyen diğer bir kriterde hangi bölgede kullanılacağıdır. Örneğin Bursa’da 26 metrekarelik bir salonda 12000 Btu klima oldukça verimli olurken Adana’da ancak 18 metrekarelik alanı soğutabilecektir. Ülkemizde en çok tercih edilen ve uygun olan klima 12000 Btu klimadır. Ülkenin iklim şartları, evlerde oda büyüklükleri, yaşam tarzı gibi birçok faktör 12000 Btu klimaları uygun hale getiriyor.

12000 Btu Klima Çeşitleri

Klimaların kullanım alanına uygun olarak çeşitleri vardır. En çok kullanılan klima tipi duvar klimalarıdır. Evlerde ya da ofislerde genellikle duvar tipi klimaları görürsünüz. Mobil klimalar, portatif, seyyar, taşınabilir klimalardır. Tekerlekli ayakları ile istenildiğinde istenilen yere taşınabilen klima çeşididir. Salon tipi klimalar genellikle restoran, otel ve ofislerde tercih edilen büyük klimalardır. Düşük enerji ile yüksek performans sergilemesi ve sessiz çalışıp gürültü yapmaması tercih sebebidir. Kaset tipi klimalarda mağaza ve ofislerde asma tavanlara gizlenerek kullanılan klima çeşididir.

12000 Btu Klimalarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

12000 Btu klima satın alıyorsanız kullanacağınız odanın büyüklüğüne, yaşadığınız bölgenin iklimine ve evinizdeki kişi sayısına orantılı olarak size uygun olup olmadığına net karar vermelisiniz. Sonrasında hangi tip klimanın size daha uygun olduğunu belirleyin. 12000 Btu klimayı kullanmaya başladıysanız mutlaka her yıl bakımını yaptırmayı ihmal etmeyin.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.