9000 Btu Klima

Klimalar, kışın ısıtmak yazın soğutmak için kullanılan teknolojik cihazlardır. Uzun yıllardır ev ve işyerlerinde kullanılan klimaların gelişen teknoloji ile birçok model ve çeşitleri piyasaya sürülmüştür. Son yıllarda çok fazla duyulan Btu değeri klimanın verimliliğini ve enerji tüketimini belirleyen bir faktördür. Klimanızın daha az enerji ile daha verimli çalışmasını istiyorsanız Btu değerini iti belirlemeniz gerekir Btu İngilizce bir kelime olan British Thermal Unit ‘in baş harflerinden oluşur. İngiliz ısı birimi anlamına gelen Btu klimalarda verimliliği belirten bir kavramdır. Ülkemizde en çok kullanılan klimalardan biri olan 9000 Btu klima kullanım alanına göre seçilen bir klima çeşididir.

Klimalarda Btu Nasıl Hesaplanır?

Klima satın alırken kaç Btu klima kullanacağınızı belirleyebilmeniz için bazı hesaplamalar yapılması gerekiyor. Öncelikle klimayı kullanacağınız odanın büyüklüğü klimanın Btu hesaplamasında en önemli kriterdir. Klimayı kullanacağınız alanın metrekaresi arttıkça Btu değeri de artacaktır. Btu hesabında oda metrekaresi 2,2 ‘ye bölünüp 1000 ile çarpılır. Örneğin 19 metrekare bir odada klima kullanacaksanız 19/2,2*1000=8636 sonuç alırsınız.

Bu da 9000 Btu klimaya ihtiyacınız olduğunu gösterir. Klimalarda Btu hesaplamasında kullanılacağı bölge, kaç kişinin klimadan faydalanacağı, odada kaç cam olduğu, odanın tavan yüksekliği gibi kriterlerde göz önünde bulundurulur. Ancak en belirleyici faktör oda büyüklüğüdür. Klima servisiniz diğer faktörleri de göz önünde bulundurarak en uygun Btu değerindeki klimayı size önerecektir.

9000 Btu Klimalar Kaç Metrekareyi Isıtır ya da Soğutur

9000 Btu klimalar yatak odası, oturma odası, mutfak gibi daha küçük alana sahip odaları ısıtmak ya da soğutmak için kullanılır. 9000 Btu klimanın verimli olabileceği alan 10 ile 18 metrekare arası olan odalar içindir. Daha büyük odalarda ısıtmak ya da soğutmak için çok çaba sarf edeceğinden çok fazla enerji tüketir. Bu da yüklü elektrik faturaları ödemenize sebep olur. Bu nedenle mutlaka uygun Btu klimanın uygun büyüklükteki alanda kullanılması önerilir.

İklim şartları göz önüne alındığında Bolu’da 18 metrekarelik bir alanı soğutmak için 9000 Btu klima yeterli olurken Antalya’da ancak 10 metrekarelik alanı soğutabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgenin iklimi klima Btu seçiminizde önemli bir etken olacaktır. Yine 18 metrekarelik bir odayı 2 kişi paylaşıyorsanız 9000 Btu uygun olurken 6 kişi paylaşacaksanız yeterli olmayacaktır. Tüm kriterler göz önünde bulundurularak size en uygun Btu seçimini yapmanız gerekir.

9000 Btu Klima Çeşitleri

Klimaların kullanım alanına ve kişilerin isteklerine uygun olarak seçebildikleri çeşitleri vardır. 9000 Btu klimalar daha küçük alanlarda kullanılması nedeniyle daha çok duvar tipi klimalar olarak kullanılırlar. Küçük alanlarda ayaklı mobil klimaların kullanımı zor olacaktır. Ancak isteğe bağlı olarak mobil klimalarında 9000 Btu olanları vardır. Ancak salon tipi ve kaset tipi klimaların 9000 Btu değerinde olanları yoktur. Daha büyük alanlar için kullanıldığından daha yüksek Btu değerleri ile kullanılan klimalardır.

9000 Btu Alırken Dikkat Edilecekler

9000 Btu klima alırken ve kullanırken bazı hususlara dikkat ederseniz klimanızı çok uzun yıllar aynı verimlilikte kullanmaya devam edebilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi 9000 Btu klima alırken kriterlerinizin bu klima için uygun olup olmadığına dikkat ediniz. 9000 Btu klimanızı kullanırken mutlaka her yıl rutin klima bakımınızı servisinize yaptırınız.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.