Buderus Gb062 Tam Yoğuşmalı Kombi

Tam yoğuşmalı kombiler diğer kombi türlerine göre çok daha avantajlıdır. Diğer kombi türleri atık gazı bacadan dışarı salarken tam yoğuşmalı kombiler atık gazı tesisatta kullanır. Bu nedenle yoğuşmalı kombiler de gaz sıcak olarak çıkmak yerine sıvı olarak çıkar. Bu işleme yoğuşmak adı verildiği için bu tarz kombilere yoğuşmalı kombi ismi verilir. 

Tam yoğuşmalı kombiler gazın suyunu çıkararak tüm enerjisini sizin tesisatınızda kullanır. Yoğuşmalı kombiler dışarıya hiç enerji göndermediği için dolayısıyla enerji tasarrufu yapılmış olunur. 

Yoğuşmalı Kombi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yoğuşmalı kombi kullanırken enerji tasarrufunun sağlanması için tesisatın da yoğuşmalı olarak çekilmesi gerekir. Bununla beraber petek sıcaklık seviyesi 50 dereceyi geçmemelidir. Eğer kombiniz kademeli ise elli derece 3. Kademeye eş değerdir. Eğer petek sıcaklığı 50 dereceyi geçerse enerji tasarrufu yüzdesi de azalır. Örneğin 50 derece altında %20 tasarruf sağlıyorsanız 50 derecenin üstünde %10 tasarruf sağlarsınız. Bunun dışında bir zararı yoktur. 

Yoğuşmalı kombi kullanırken kalorifer tesisatı ve radyatör seçimi de buna yönelik yapılmalıdır. Yani normal petek kullanımına göre %10 daha fazla petek kullanmalısınız. Yoğuşmalı kombilerde gaz sıvı şeklinde gittiği için kombinin altındaki gaz çıkış borusunun kapalı bir giderek bağlanması gerekir. Aynı zamanda bu gidere tesisat yapılabilmelidir. 

Neden Yoğuşmalı Kombi Kullanmalıyız? 

Bu sorunun en net cevabı yüksek oranda enerji tasarrufu yapmasıdır. Örnek vermek gerekirse normal kombi kullandığınızda aylık ortalama 500 TL doğalgaz faturası ödüyorsanız yoğuşmalı kombiler de %20 tasarruf sağlanmış olduğunda aylık 100 TL tasarruf yapmış olursunuz. Bu faturayı yıllığa vurduğunuz zaman 1200 TL tasarruf yapmış olursunuz. 

Normal kombilerin ömrü 10 yılsa tam yoğuşmalı kombilerin ömrü 20 yıldır. Yani, tam yoğuşmalı kombi kullandığınız zaman her yönden avantaj sağlarsınız. 

Tam yoğuşmalı kombilerin de kendine göre dezavantajı vardır. Örneğin ilk kombi alırken biraz daha fazla ücret ödersiniz ve yedek parçaları diğer kombilere göre daha pahalıdır. Fakat yoğuşmalı kombilerin ömrü uzun olduğu için kolay kolay arıza çıkarmazlar. Aynı zamanda enerji tasarrufu da sağlamış olduğu için kombi ücretini kurtarmış olursunuz. Bununla birlikte tam yoğuşmalı kombi için ayrı bir tesisat kurulması gerekir. Bunların dışında tam yoğuşmalı kombinin bir dezavantajı yoktur. 

Tam Yoğuşmalı Kombiler Nerelerde Kullanılır? 

Tam yoğuşmalı kombiler 50 metrekareden 300 metrekareye kadar olan evlerin hepsinde rahatlıkla kullanılır. Aynı zamanda 300 metrekareye kadar olan evlerde aynı oranda enerji tasarrufu sağlar. Bazı ustalar müşterileri yanlış bilgilendirip yoğuşmalı kombilerin birçok evde kullanılmayacağını söylese de durum böyle değildir. 

Tam Yoğuşmalı Kombi Fiyatları 

Tam yoğuşmalı kombi fiyatları firmadan firmaya değişiklik gösterir. Bununla birlikte eve çekilecek tesisatın durumu da fiyatı etkilemektedir. Yani fiyat konusunda en önemli kriter marka seçimi ve usta parasıdır. Bu nedenle yoğuşmalı kombi alırken önce firma tercihi yapmalı sonrasında yetkili servis ile ya da bir doğalgaz ustası ile görüşmelisiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.