Elektrikli Kombi Nedir?

Kombi doğalgazla çalışan ve hem radyatördeki suyu hem de kullanma suyunu ısıtan alete verilen isimdir. Kombi doğalgaz olmadan da çalışabilir. Burada önemli olan suyu ısıtıp pompayla radyatörlere iletebilmesidir. Evinizde kullandığımız doğalgaz bu sistemle çalışır. 

Elektrikli kombilerde ise su elektrik enerjisi ile ısınır ve radyatörlere pompalanır. Yine ılınan su aynı şekilde elektrikli kombi tarafından ısıtılarak peteklere geri döner. Elektrikli kombilerde sistem bu şekilde çalışır. 

Elektrikli Kombi Avantajları 

Elektrikli kombinin birçok avantajı bulunuyor. Elektrikli kombiler doğalgaz tesisatının olmadığı alanlarda da kullanılıyor. Evinize doğalgaz tesisatı çekmek istemediğiniz zamanlarda da elektrikli kombi kullanabiliyorsunuz. Bu nedenle elektrikli kombiler çok daha kullanışlı oluyor. 

Elektrikli kombi doğalgazla çalışan kombilere göre daha az yer kaplarlar ve sessiz çalışırlar. Bununla birlikte doğalgaz kombileri balkon gibi açık alanlara kurulmak zorundadır fakat elektrikli kombiler evin herhangi bir alanına kurulabiliyor. 

Elektrikli kombilerde ev büyükse büyük hacimli elektrik kombisine ihtiyaç duyulur. Bunun için de ayrı bir elektrik tesisatının kurulması gerekir. Güvenlik açısından da elektrik tesisatının topraklı yapılmasında fayda var. Elektrikli kombi birçok alanda tasarruf sağlar fakat tasarruf derecesi tesisatın durumuna göre ve evin büyüklüğüne göre değişir. 

Oda Termostatı Gerekli 

Her nasıl kombi kullanıyor olursanız olun oda termostatı kullanmanızda büyük fayda var. Oda termostatı sayesinde doğalgazdan tasarruf edebilirsiniz fakat oda termostatı kullanmasanız gereğinden fazla doğalgaz yakmış olursunuz. Normalde doğalgaz peteklerden gelen suyun sıcaklığına göre çalışmaya devam ederler veya durdururlar yani normal şartlarda doğalgaz evin sıcaklığını dengeleyemez. Oda termostatı yokken evin içi gereğinden fazla ısınabilir. Fakat oda termostatı oda sıcaklığını dengeler dolayısıyla daha az fatura ödemiş olursunuz. 

Oda termostatı aynı zamanda siz evde yokken de ortam sıcaklığını düşürür ve bu sayede boş eve fatura ödemek zorunda kalmazsınız. Oda termostatı aynı zamanda gündüzleri daha az doğalgaz yakar ve akşam serinlik çöktüğünde ortam sıcaklığını arttırır. Elektrikli kombiler de akşam tarifesi olduğu için akşam saatlerinde yanan doğalgaz faturanızı yüksek oranda etkilemez. 

Elektrikli Kombi Fiyatları

Elektrikli kombi fiyatları kombiyi alacağınız markaya göre, elektrik tesisatının durumuna göre ve evin büyüklüğüne göre farklılık gösterir. Kombiyi alacağınız marka kaliteliyse doğal olarak fiyat artış gösterir. Yine de kaliteli firmalardan kombi almakta fayda var çünkü çok daha uzun ömürlü oluyor. Elektrik tesisatını çektireceğiniz ustaya göre de fiyat değişir. Eğer tanıdık ustanız varsa fiyatı biraz daha düşürebilirsiniz veya kombiyi alacağınız firmanın yetkili servis hizmetinden faydalanabilirsiniz. 

Eviniz büyükse elektrikli kombi fiyatı da artacaktır. Metrekare hesabına göre satılan elektrikli kombiler metrekare arttıkça fiyatı da artış gösterir. Fakat tasarruf oranı yine aynı şekilde olur. Bu nedenle tüm kriterleri elektrikli kombi alacağınız firma ile bizzat görüşmenizde fayda var.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.