Elektrikli Kombiler Bütçenizi Etkiler Mi?

Evlerinde doğalgaz bulunmayan ya da ısınma ihtiyaçlarını bir şekilde karşılayamayan insanların tercih etmekte oldukları su ısıtma cihazı olan şofbenler burada büyük kolaylık sağlıyor. Kendi başına bir elektronik devresi bulunan bu şofbenler içerisindeki dirençler sayesinde çalışabiliyor. Dışarıdan almış olduğu elektriği ısı enerjisine bu dirençler sayesinde dönüştürebilen şofbenler oldukça kolay kullanıma sahip. Bu dirençler gelen elektriği ısıya çevirdikten sonra cihaz içinde bulunan su haznesinde suyu ısıtarak şofben dışında bulunan duş avizesine veriyor. Böylelikle doğalgaz bulunmayan evlerdeki sıcak su ihtiyacı karşılanmış oluyor. İnce kablo tipine sahip eski elektrik tesisatlarının kullanıldığı evlerde bu tesisat yenilenmeli ve yerine en az 4’lük en fazla 6’lık bakır elektrik kabloları çekilmelidir. Aksi taktirde çekilecek olan yüksek enerji bu kabloların yanmasına ve ev içerisinde oluşabilecek tesisat problemlerine yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra elektrikli kombiler ya da şofbenler, yüksek elektrik kullanımına sahip ürünlerdir. Bununla beraber gelecek olan faturalar da yükselecektir yani bütçeniz bu durumdan etkilenecektir.

A++ Sertifikasına Sahip Elektrikli Kombiler Seçilmeli

Bulunduğunuz bölgede doğalgaz altyapısı yok ve sizler de elektrikli bir kombi satın almaya karar verdiniz diyelim. Burada seçeceğiniz kombinin pahalılığı ya da ucuzluğunun bir önemi yok. Asıl önemli olan şey ise cihazın ne kadar verimli çalıştığıdır. Bir cihazı ucuz ücret vererek satın aldığınızda bu cihaz suyu ısıtabilmek için yüksek enerji harcayacak ve faturalarınızı yükseltecektir. Fakat kaliteli olan ve A+ ya da A++ sertifikasına sahip olan bir ürünü yüksek meblağlar ödeyerek satın aldığınızda ödeyeceğiniz düşük elektrik faturası bunun parasını katıyla çıkartacaktır. Bunun yüzünden kullanılacak olan kombi iyi seçilmeli ve tasarruf açısından iyi çözümlere gidilmesi kullanıcıların yararına olacaktır.

Düşük Sertifikalı Kombiler Çok Elektrik Harcıyor

Eğer C sınıfı gibi düşük enerji sertifikasına sahip bir ürünü satın alırsanız burada harcanacak olan elektrik oldukça yüksek olacağı gibi aynı zamanda yüksek faturaların da kapınıza dayanmasına yol açacaktır. Herhangi bir tasarruf sağlayacak özelliği bulunmayan bu kombilerde bulunan devreler fazla elektrik harcamasına yol açacaktır. Ayrıca hanede kaç kişinin yaşadığı, haftada kaç gün banyo yapıldığı ve banyo süreleri de gelecek olan elektrik faturasını etkilemektedir. Ortalama 3 kişilik bir çekirdek aile ile çok kişinin yaşadığı 6 kişilik bir ailenin harcadığı sıcak su miktarı aynı olmayacağı gibi, gelen fatura da çekirdek aile için daha düşük bir meblağ, 6 kişi olan aile için ise daha yüksek bir meblağ olacaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.