En Verimli Isıtma Sistemi Hangisidir?

Ülkemiz çapında ısınmak ya sobayla ya da doğalgazlar ile yapılmakta. Kısmen de olsa yine ülkemiz içerisinde klimalar ile ısınan evleri de görebilmek mevcut. Soba dışarıya karbon salınımı yüzünden pek tercih edilmesi uygun görülmese de doğalgaz altyapısının olmadığı bölgelerde ya da evine doğalgaz hattı ve kombi döşeyecek durumu olmayan kişilerin kullanmış oldukları bir ısınma alternatifidir. Genellikle kömür ve odun kullanılan bu ısıtma sisteminde alttan hava alarak yanan kömür ya da odun metal boru bacalardan ateşi geçirerek evin sıcaklık değişimine uğramasını sağlar.

Soba Kullanımı

Soba olan evlere gidenleriniz bilmektedirler ki tek bir odayı oldukça yüksek sıcaklıklara çıkarabilen sobalar, astım hastaları için, sobaya ve aşırı sıcağa duyarlılığı olan kişiler için önerilmeyen bir ısınma sistemi alternatifidir. Günümüzde küresel ısınmadan bahsedilmekte ve bu da doğaya salınan fazla karbonlardan dolayı oluşmakta. Doğaya salınan fazla karbondioksit buzulların erimesine ve küresel ısınmaya yol açmaktadır. Bunun yüzünden artık günümüzde sobalardan kaçınmalı bunun yerine hem daha ekonomik hem çevreye daha az zararlı doğalgazlı kombi sistemine geçilmesi gerekmektedir. En verimli ısınma yollarından birisi olan doğalgazlı kombiler, ev içerisindeki peteklere su göndererek evin ısınmasını sağlamaktadır.

Isı Pompaları

Günümüzde ismini pek duymamış iseniz bu da son yıllarda en verimli ve en doğal ısınma yöntemlerinden birisidir. Bir iklimlendirme sistemi olan ısı pompaları daha aşina olduğumuz klima ve evlerimizde kullanılan buzdolapları da aslında bir ısı pompası türüdür. Bu kavram ise ısının çevre içerisinden çekilmesi ile birlikte yüksek sıcaklık bölgesine transfer edilen soğuk havanın yerine sıcak havanın gelmesi fikri ile ortaya çıkmıştır. Bu sistemin temel çalışma prensibi ise kış aylarında düşük sıcaklık kaynağı olarak dış havadan ya da topraktan veya bir su kaynağından alınan ısının ısıtılması hedeflenen ortama transfer edilmesi ile gerçekleşir.

Doğalgaz

Doğalgaz aslına bakıldığında çevreye oldukça zararsız bir yakıt türüdür. Kendisi kokusuz renksiz ve yüksek kalorili bir yakıt olması ile ün salmıştır. Bu sayede yandığında ortaya kül, karbon monoksit ve kükürt gibi elementleri oluşturmaz ve çevrelerde asit yağmurlarına neden olmaz. Yandığında ortaya çıkan gazlar sadece Co2 ve su buharıdır. Bunun sayesinde azot oksit emisyonu diğer yakıtlara göre daha az olan bu yakıt türü oldukça sık tercih edilen bir ısınma türüdür. Sıvı yakıt türlerine bakıldığında daha zararsız olan doğalgaz oldukça masum bir yakıttır. Motorin gibi ham petrolden elde edilmediği için ortama saldığı gaz oranları oldukça düşüktür.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.