Ev Isıtma Sistemleri Neler?

Konu ev ısıtmaya gelince evler için birçok ısınma alternatifi bulunmaktadır. Bunlardan en yaygını ve en bilinen olanı petek ile ısınma çoğu evde kullanılan ve en basit olan yöntemdir. Kombilerden çıkan ve ayarlanmış derecede sıcak su rezistanslardan geçerek peteklere ulaşır ve ardından odanın soğuğunu içine çekip sıcağını odaya vererek kombiye bu suyu geri göndermesi prensibiyle çalışır. Özellikle dışarıda strafor ile yalıtılmış evlerde çok güzel performans veren petekler, demir ve döküm olarak ikiye ayrılır. Döküm petekler eskiden çok fazla kullanılmasına rağmen geç ısınan bir petek çeşidiydi. Ama buna bağlı olarak geç soğuyordu. Bu da kısa kullanımlarda uzun vadeli sonuçlar elde edebilmenizi sağlıyordu. Günümüzde ise kolay ısınıp kolay soğuyan petekler ortamdaki ısı akışını en iyi şekilde verebildiği için eski döküm peteklerin önüne geçebilmiştir. Eskiden kullanılan döküm peteklerin hem imalatı ucuz değildi hem de çok ağır olduğu için yerleştirilirken sıkıntılar çıkarabiliyordu. Günümüzde kullanılan demir petekler ise oldukça hafif bir yapıya sahiptir ve her odaya kolaylıkla montajı yapılabilir.

Yerden Isıtma

Yerden ısıtma da bir başka ısınma yöntemlerinden birisidir. Burada petekler ya da döküm borular yerine ince plastik boruların bastığımız yerin altından geçmesi sağlanır. Böylece bütün yer yüzeyi ısınarak evin tamamının daha iyi ısınması sağlanır. Bu yöntem ne kadar güzel bir şekilde evi ısıtsa da uzmanların dediğine göre yerden ısıtmada halı üzerine yapışan mikroplar da havaya salındığı için bu ısınma şeklinde titizlik ve temizlik şart. Bu yüzden bu ısınma türünü kullanırken dikkat etmeniz gereken halılarınızın ya da perdelerinizin temiz olup olmadığı.

Odunlu Isıtma Sistemleri

Bu ısıtma sistemi yeni nesil kuzineler ya da şömineler ile yapılmakla beraber oldukça zahmetli ve yorucu bir işlemdir. Bu işlem ilk önce sobanın ya da kuzinenin borusunun duvara yerleştirilmesi ile gerçekleşir. Yakıt olarak genellikle odunun ya da kömürün kullanıldığı bu ısıtma sisteminde çevreye verilen zarar çok fazla olduğu gibi ortamda doğalgaz varsa bunu kullanmanız önerilmez. Eğer doğalgaz yok ise önerileceği gibi sobadan çıkan külleri sürekli temizleme ve sürekli odun ya da kömür bulundurma zorunluluğu insanı bir noktadan sonra yormakta olan faktörlerdir.

Sıvı Yakıtlı Isıtma Sistemleri

Bu ısıtma sistemi, genellikle yakıt olarak ham petrolden elde edilen akıcı ve oldukça yanıcı sıvıları kullanır. En çok bilinen yakıt cinsleri olarak sizlere dizel, motorin ve fuel oil’i sıralayabiliriz. Bireysel açıdan ve maliyet açısından oldukça uğraştırıcı ve yorucu bir sistem olsa bile evin sımsıcak olmasını sağlayacak bir diğer sistem budur. Kaloriferler oldukça sık kullanıldığı gibi ana kazanda yakılan mazot dışarı gaz salınımı yapacağı gibi bu yöntem pek de çevre dostu sayılmaz. Bunun yerine elektrik merkezli ısıtıcıları ve ısı pompalarını kullanmanız önerilir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.