Ev ısıtma sistemleri

Ev ısıtma sistemleri

Ev ısıtma sistemleri son yıllarda çok farklı modeller ile zenginleşti. Temel olarak hava kirliliğinin önlenmesi için doğalgaz kullanılan ev ısıtma sistemleri tercih edilirken , son yıllarda güneş ile ev ısıtma sistemleri de kullanılmaya başlandı.

Doğalgaz ile ev ısıtma sistemleri ilk kullanıldığı yıllarda oldukça pahalı bir yöntemdi. Zaman içinde kullanıcının artması ile uygun fiyatlı bir ısınma yöntemi oldu. Ancak daha sonra arka arkaya yapılan doğalgaz zamları nedeniyle eski çekiciliğini kaybetti. Şu an özellikle büyük şehirlerde doğalgaz kullanılıyor. Bunda belediyelerin doğalgaz kullanılabilen yerlerde soba kullanımını yasaklamış olmasının da payı büyük.

 

Ev ısıtma sistemlerinden en çok hangi yöntemi tercih ederiz? Neden?

Doğalgaz ile ev ısıtma sistemleri içinde genellikle evleri petekler ile ısıtma yöntemi tercih ediliyor. Apartmana kurulan büyük bir doğalgaz kazanı suyu ısıtıyor. Isınan su kalorifer peteklerine dağıtılarak evin ısıtılması sağlanıyor.

Altta ısıtma adı verilen bir diğer yöntemde ise petekler yerine döşemenin altı kullanılıyor. Bu yöntemin en temel özelliği alttan ısıtma yaptığı için yerlerin yeterli sıcaklıkta olması. Ancak alttan ısıtma sisteminin üstüne koltuk, halı gibi eşyaların koyulması bu yöntemin etkinliğini düşürüyor.

Evlerde son zamanlarda güneş ışığı ile ısıtma da popüler. Ancak henüz düzenli ve sorunsuz şekilde uzun süreler bu sistemin evleri ısıtması mümkün görünmüyor. Güneş ışığı ile suyu ısıtabilmek için öncelikle yeterli güneş ışığı ve büyük güneş panelleri gerekmekte.

Ev ısıtma sistemleri içine son yıllarda elektrik ile çalışan sistemler de girmiş durumda. Bu sistemler bireysel olarak apartman dairelerinde de kullanılabiliyor. Elektrik enerjisi ısı enerjisine dönüştürülüyor. Ancak bu tip ısınma oldukça pahalı ve sadece mecburiyet durumlarında kullanılması mantıklı. Bunun yanında kat kombisi denen ve apartmanın bir katına özel kurulabilen sistem de birçok daire tarafından kullanılmakta.

Ev ısıtma sistemleri ve ısıtma yöntemleri hakkında daha detaylı bilgiye ve ilginç  ipuçlarına https://www.isiticivekombi.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Önceki İçerikIsıtma
Sonraki İçerikISITICI SEÇİMİNİZ İYİ OLMALI
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.