Gaz Kombileri Verimli Mi?

Gaz kombileri de diyebileceğimiz doğalgaz kombileri, doğalgazı yakıt olarak harcayarak evin ısıtma ihtiyacını karşılar ve sıcak su ihtiyacını giderir. Evin ısıtma ihtiyacı yerden ısıtma ile giderilebilir ya da petekler sayesinde ortam bu kombi sayesinde ısınabilir. Sıcak su ise hem duş ve banyoda hem de bulaşık yıkama gibi işlemlerde kullanılabilir. Bir diğer arkadaşı olan elektrikli kombilere göre oldukça verimli olan bu kombiler yakıt olarak gaz kullandığı için elektriğe göre daha verimli çalışıyor olması kanıtlanmıştır. Özellikle alacağınız yoğuşmalı kombiler yüksek verim için oldukça önemli etkenlerden birisidir. Diğer kombilere göre pahalı olmasına karşıt, alındığında diğer kombilere göre daha az yakması ile bilinen bu kombilerde prensip konvansiyonel kombilere göre biraz daha değişiktir. Konvansiyonel kombilerde yanan doğalgazdan dolayı oluşan atık gaz beraberinde oluşan su buharı ile beraber dışarı çıkmaktadır. Direkt bacadan dışarı çıkan su buharı ve atık gaz ise büyük bir enerji kaybına yol açmaktadır. Burada oluşan su buharı yoğuşmalı kombilerde direkt olarak dışarı atılmaz. Burada ısı sisteminin önüne eklenen bir ısı eşanjörü gaz daha bacadan çıkmadan önce buradaki su buharının ayrıştırılmasını sağlar. Bu sayede bu buhar enerjiye dönüştürülerek yeniden kullanılır. Bu sayede doğalgaz kullanımında büyük ölçüde verim elde edilir ve çevreye salınan zararlı gaz da bir o kadar düşer.

Neden Tam Yoğuşmalı Kombileri Almalıyım?

Burada ilk olarak bilinmesi gereken bilgi tam yoğuşmalı kombilerde daha az doğalgaz harcayacağınızdır. Buna ek olarak daha fazla da ısınabileceğinizdir. Bunu örnekleyerek anlatmak gerekirse konvansiyonel kombilerin içerisinde kullanılan teknoloji elde edilen ısının büyük bir kısmını bacadan dışarı atmaktadır. Fakat burada oluşan ısı kaybı yoğuşmalı kombilerde ortadan kaldırılmaktadır. Bu da bacaya eklenecek olan ısı eşanjörü sayesinde sağlanmaktadır. Aynı zamanda binanızda yalıtım da var ise yüzde 25 ila 35 verim sağlayabilirken doğalgaz faturalarında da 3’te bir oranında düşüş sağlanmaktadır. Ayrıca tam yoğuşmalı kombilerde alev boyutu ihtiyaca göre ayarlandığından dolayı az derecelerde minimum şekilde yüksek derecelerde ise istenilen yükseklikte yanmaktadır. Bunu bir ocağın altını açıp kısmaya benzetebilirsiniz. Bu sayede yüksek bir yanma verimi elde edilirken aynı zamanda yoğuşmalı kombiler daha sessiz çalışması ile de ün salmıştır.

Kombi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu tarz işlemlerde ilk olarak alanın metrekaresi oldukça önemlidir. Bir diğer önemli nokta da bu kombinin ne kadar hacminin olduğudur. İçerideki petek sayısına göre bir uzmana danışarak en uygun kombiyi satın alabilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.