Hangi Boy Kombiye İhtiyacınız Var?

Evlerinizde kullanmakta olduğunuz ya da siparişini vermek istediğiniz bir kombi olabilir. Bu kombi evinizi en iyi şekilde ısıtabilecek kapasitede olup olmadığının araştırmasını yapmanızda büyük bir fayda var. Zira bilinçsiz yapılan kombi alışverişlerinde peteklere yetemeyen kombiler, evin düzgün ısınmamasını sağlamakta ve fazla yakıt tüketimlerine neden olmakta. Fazla yakıt tüketimi de kullanıcıya yüksek faturalar ile geri dönmekte. Bireysel daireler için halihazırda tesisatı döşenmiş bir daireniz var ise ve sadece kombiniz eksikse burada yapacağınız kombi alışverişleri büyük önem taşımakta. Alacağınız kombinin evin metrekaresinden tutun duvarların yalıtım durumu ve üst alt katlarının kullanıp kullanılmadığı ya da evin tek kat mı yoksa dublex mi olduğu gibi sorulara göre değişebileceğini biliyor muydunuz? Ya da tüm odadaki peteklerin açılıp açılmayacağı, bazı durumlarda tüm kapılar açık tutulup sadece salon ve odanın yakıldığı durumlarda daha düşük kapasiteli kombileri tercih edebileceğiniz gibi kavramlar kombi seçiminde önemli etkenlerdendir. Günümüzde artık bacalı kombiler kullanılmamakta. Bu bacalı kombiler konvansiyonel kombi olarak geçmektedir.

Hermetik Kombiler Oldukça Güvenli

Hermetik kombi de denilen bu kombilerde dışarıya doğru çıkan iç içe geçmiş iki boru tesisatı kullanılmaktadır. İçteki borudan yanmış doğalgaz dışarı atılır iken iç boru ile dış boru arasından ise yanmak için gerekli olan temiz hava çekilmektedir. Bu sayede oda içerisinden bir hava alışverişi olmadığı için bu kombiler oldukça güvenli kombiler kategorisine girmektedir.

Ufak Evler için Hermetik Büyük Evler için Yoğuşmalı Kombi Seçilmeli

100 m2<evler için tercih edilebilecek en güzel kombi hermetik olacaktır. Bu küçük alanlarda petek sayısı az olduğundan dolayı yeterli radyatör alanı oluşamadığından burada kullanılacak olan yoğuşmalı kombi yoğuşamayacağı için standart hermetik kombiye göre daha düşük bir verimde çalışacaktır. Burada büyük alayım iyi olur gibi seçimlerden çok daha düşük enerji tüketimine ve küçük evler için daha hesaplı olan hermetik kombileri seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Burada yoğuşmalı kombi sadece şu koşullarda yapılmalıdır. Eğer evin yalıtımı kötü ise ve cepheden kuzey rüzgarlarını yiyor ise odalara daha büyük petekler koyularak yarı yoğuşmalı ve 20-24kW gücünde kombiler seçilebilir.

200 m2>Büyük evler için ise tam yoğuşmalı kombilerin seçilmesi önemli. 7 metretül radyatör peteği burada açık konumda olması gerek. Burada döşenmiş olan ve kombi ile peteklerin arasındaki bağlantıyı sağlayan peteklerin oksijen bariyerli özelliğe sahip olması da önemli. Bu boruların önemi ise zamanla oluşacak çamurlaşmayı önleyerek ısının ev içerisinde homojen bir şekilde uzun süreler boyunca yayılmasını sağlamak.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.