Infrared Isıtıcılar Tehlikeli Midir?

Konu ısınmaya gelince evlerimizde kullandığımız birçok sistem mevcut. Kimi insan kömür ile ısınır iken kimimiz ise doğalgaz ile ısınıyoruz. Isı pompası sistemleri ile gölet kenarında ya da tarla kenarında ısınanlarımız da mevcut. Bununla beraber merkezi ısıtma sistemlerinde yaşayan insanlar da var. Merkezi ısıtma sistemleri ise kazanlı daireler tarafından ya da toplu bulunan kombi grupları tarafından beslenen apartmanların hepsinin birden ısıtılmasına denir. Bu ısıtma şekli oldukça verimli olsa da o anda ısınmak istemeyen kişilerin de ısınmasına yol açmaktadır. Bu da istenmese de fatura ödenmesi gibi durumlara yol açmaktadır. Aylık yakılan yakıt cinsine göre hesaplanarak hane sayısına bölünür. Eğer bölgeye bakan bir kişi var ise onun da aidatı her haneye hesaplanarak bölünür ve o aylık fatura kapıcı tarafından toplanır ya da kapıya fatura gelir. Bu daha çok nerede yapıldığına ve nasıl bir sistemle yönetildiğine de bağlıdır. Bunun yanı sıra inşaatlarda ve özellikle boyacılık sektöründe oldukça fazla kullanılmakta olan Infrared ısıtıcılar da mevcuttur. Bu ısıtıcılar elektrik ile beraber çalışmaktadır. Almış olduğu elektrik enerjisini içerisinde birbirine yakın şekilde sarılmış kabloları ısıtarak dışarı ısı vermesi prensibiyle çalışan bu sistemde ancak belirli bir bölgeyi kısa süreliğine ısıtabilmek mümkündür ve oldukça maliyetlidir.

Infrared Isıtıcıları Kullanmalı Mıyım?

Eğer evinde halihazırda doğalgazın varsa ve kombin çalışıyorsa hayır bu sistemi kullanman tavsiye edilmiyor. Yukarıda bahsedildiği gibi bu ısıtma sistemleri belirli bölgeleri ısıtabilmek adına yapılan çalışmalar için kullanılmaktadır. Özellikle kış aylarında yüksek binalarda çalışan inşaat ustalarının sıklıkla kullandığı bu ısıtıcılar belirli ve kısa bir mesafeyi ısıtabilmektedir. Tabii ki doğalgaz kesintilerinde bu cihazı kullanabilirsin ama dikkat etmen gereken önemli bir şey var. Bu cihazlar elektrik ile çalıştığı için ön tarafı herhangi bir şekilde sen fark etmeden halı ya da bez bir örtünün üstüne devrilirse ve aldığın Infrared ısıtıcının emniyeti bozulmuş ya da yoksa dikkat et yangın çıkartabilirsin. Bu da kötü sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden almış olacağın ısıtıcıya üzerinde devrilme emniyetinin olup olmadığını kontrol ederek satın almalısın.

Infrared Isıtıcılar Ekonomik Mi?

Bu ısıtıcılar dünya üzerinde bulunan diğer bütün ısıtıcılara göre en maliyetli ısıtıcılar arasında yer almakta. Sadece belirli işler yapılırken kullanılması ön görülen bu cihazlar ev kullanımı için her zaman ikinci plan olarak arkaya atılması gereken seçeneklerden. Yüksek kilowatt/saat harcamasına sahip bu cihazlar yüksek elektrik faturalarına neden olabilir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.