Isı Pompası Ne İşe Yarar?

Isı pompasına aşina olmayanlar için ilk başta bir açıklama yapalım. Isı pompası ısı enerjisini bir ortamdan diğer başka bir ortama taşınmasını sağlayan ve elektrikle çalışan bir ısınma sistemidir. Yapılacak olan yerde gerekli şartlar uygun bir şekilde sağlandığında oldukça düşük maliyetlere insanların kullanımına yarar sağlayabilir. Bu ısı pompasını birçok insan bilmezken bunun çalışma mantığı aslında tam olarak bir buzdolabı gibidir. Bu gibi ısınma çeşitlerinin mantık ve çalışma prensipleri ısıyı taşımaya dayalı olduğundan aynı çatı altında toplanabilme özelliğine sahiptirler. Bu yüzden yakında ülkemiz üzerinde de bunun gibi ısı pompası çeşitlerini görmeye başlayacağız.

Isı Pompası İlk Olarak Nerede Kullanıldı?

1824 yıllarında ortaya Nicolas Leonard Sadi Carnot tarafından atılan bir öngörü üzerine başlanan çalışmalar aslında ısı pompası adlı icadın ilk teorisidir. Carnot döngüsü olarak da bilinmekte olan bu döngü, buhar makinesinin ürettiği mekanik güce dayanır. Dışarıda verilen sıcak soğuk çevrim sağlanabilirken sistem bir buhar makinesi olmaktan çıkarak sıcak alandan soğuk alana ısı aktaran ya da soğuk alandan sıcak alana serinlik aktaran bir klima olarak görev görebilir. Isı pompaları duvardan ısıtma, yerden ısıtma ve tavandan ısıtma olarak genel kullanım alanına sahiptir. Isı pompası burada düşük sıcaklıktan aldığı (toprak, su, hava, vb….) ısıyı çekerek bunu daha yüksek bir sıcaklıktaki alana verir. Buda ortamdaki havanın sıcaksa soğumasına, soğuksa ısınmasına yardımcı olur. İkisi farklı da olsa da soğutma makinasında maksat bir ortamın soğutulmasıdır. Isı pompasında temel amaç ise oradaki ortamın ısıtılmasıdır.

Isı Pompası Nasıl Çalışır?

Isı pompaları temel prensip olarak enerjiyi bir yerden bir yere aktarmakla görevli araçlardır. Enerji alınan kaynak genellikle hava, toprak, ya da sudur. Isı pompaları enerjiyi aldığı kaynaktan ısıtma modunda çalışıyorsa eğer soğutur. Serinletme yaparken ise ortamı ısıtır. Buzdolabını düşündüğünüzde içerideki sıcak havayı alıp dışarı aktaran buzdolabı, içeriyi serinletirken dışarıdaki ortamı ise ısıtır. Buzdolaplarının yapısında bulunan kompresörler, dolabın içerisinden aldığı sıcak hava enerjisini 3 ila 4 kat arttırarak ısı olarak arka tarafta bulunan borulara iletir. Asıl amaç ne kadar soğutma olsa dahi içerisi soğutulurken dışarıya bir ısı açığa çıkar. Isı pompalarının da çalışma prensibi tam olarak budur. Doğa kanunlarında bilindiği üzere enerji ortadan yok olamaz ya da yoktan var edilemez. Enerji sadece biçim değiştirerek bir yerden bir yere taşınabilir. Bu yediğimiz yemeklerin kalori olarak vücutta yakılmasına benzer.

Isı Pompasının Avantajları

Bu sistemde baca gereksinimi yoktur ve ısı pompaları bu işlem sonucunda hiçbir atık ortaya çıkarmaz. Doğa dostu olan bu ısıtma kaynağı Avrupa ülkelerinde kullanılmakta olup ülkemizde de yeni yeni yer edinmeye başlamıştır. İleride doğalgaz kaynakları tükendiğinde geleceğe yatırım olarak bu ısıtma yöntemi düşünülmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.