Isıtma İçin Klima mı Doğalgaz Mı?

Doğa, bizim içerisinde bulunduğumuz süre içerisinde sürekli ısı değiştirecek olayların olmasına yol açıyor. Çıkan rüzgarlar ve itilen bulutlar ile zaman zaman kar yağışları, kış aylarında güneşin dünyaya dik ışın gönderemediği için çıkan soğuklar. Bunun için insanoğlu senelerdir sıcak havalarda serinlemenin, soğuk havalarda da ısınmanın yollarını arıyor. Bu yollardan en bilindik olan doğalgaz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yaygın olmak üzere kullanılan bir ısınma çeşidi. Fakat ılıman iklime sahip yerlerde geçen hafif soğuklar için gerçekten doğalgaz sistemi taktırmaya değer mi? Marmara ve Ege denizine yakın yerlerde yaşayan insanlar için klimanın daha uygun olduğunu söylemek yanlış olmaz. Her oda için bir petek taktırılmaya kalkıldığında bunun maliyeti yüksek meblağları bulabiliyor. Ve bunun yerine bu para ile her oda için klima alındığında ortadaki sıkıntı kalkmış oluyor. Genellikle ılıman geçen yerlerde kışın en soğuk hava -2 -3 derecelere varıyor. Bu da doğalgaz masrafının gerçekten gereksiz olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu tarz iklime sahip yerlerde doğalgaz yakmak gerçekten yüksek faturalara mâl olabiliyor.

Ilıman Yerler için Klima

Ilıman yerler için klimanın tercih edilmesinin nedeni, ortada bu kadar fazla soğuk oluşmadığındandır. Bu soğukluk ise klima ile kolaylıkla ısıtılabildiği gibi ayrıca yaz aylarında nemli sıcak havanın da bunalımından kaçmak isteyenler için iyi bir seçenek oluyor. Fiyat ve maliyet olarak ılıman iklimlerde doğalgaz ve tesisatına harcanan para ile klima alınabileceği gibi hem yazın hem de kışın bundan yararlanabilmek mümkün oluyor. İşin içine bir de kombi parası girince fiyatlar oldukça yükseliyor. Fakat bunu soğuk ve karlı geçen yerler için söyleyemeyeceğiz.

Bozkır İklimi İçin Doğalgaz

Bozkır iklimi bilindiği gibi çöl iklimi ile benzerlik gösteren bir iklim çeşididir. Bu iklimde yaz günlerinde gündüz hava sıcak akşamları ise serin geçer. Bu da kışın sert geçeceğinin göstergesidir. Eskişehir ve Ankara gibi yerlere gittiyseniz kış aylarında ne kadar soğuk olduğunu deneyimlemişsinizdir. Bu gibi yerleri klimalar ile ısıtmak hem çok maliyetli olacağı gibi gereksiz elektrik faturalarına da davetiye çıkartacaktır. Bunun yerine doğalgaz kullanmak her tarafı eşit derecede ısıtacağı için klima yerine doğalgaz kullanmak bu tarz iklimlerde daha uygun olacaktır.

Kullanılacaksa Inverter Kullanılmalı

Enerjiden olabildiğince tasarruf etmek adına eğer bir klima tercih edecekseniz Inverter bir klima almanızda şart var. Günümüzde elektriğin bu denli pahalı olmasına karşılık eğer klima ile ısınmak istiyorsanız, bu tarz klimalar elektrik düzeyinde oldukça başarılı işler çıkarmaktadır. Ayrıca içerideki havanın kontrollü olarak nemli kalmasına yarayan klimalar içerideki havayı kurutmadan çalışarak cilt kuruluğu ve geniz kuruluğu gibi sıkıntıların önüne geçmektedir. Ayrıca klimalar aşırı soğuk havalarda fazla yüksek derecelerde çalıştırılmamalı, bunun yerine daha ortalama dereceler seçilerek elektrikten tasarruf sağlanabilmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.