Klima Borusuna Ek Yapılır Mı?

Yıllardır hayatımızda olan ve artık yaz aylarının vazgeçilmezi olan klimalar bizi serinletmekte büyük rol oynuyor. Özellikle yazın dışarıdan içeri girildiğinde direk açılan bu aygıtlar, insanları serinletmede bir numaralı usta. Klimalar soğutmak için genellikle kullanılsa da bazı ılıman iklimli yerlerde, mesela Antalya gibi, kış aylarında ısınma için bile kullanılabiliyor. Bu tarz hem ısıtma hem soğutma yapabilen bir araç ılıman iklimlerin vazgeçilmezi oluyor. Ayrıca yeni çıkmış olan ve tam bir teknoloji harikası olan inverter klimalar içerideki havanın daha az enerji ile daha çok soğutulmasını sağlıyor. Kullanılan nem algılayıcı teknolojisi sayesinde içerideki nemi bir düzeye sabitleyen bu makinalar, sıcak yaz aylarında deniz kenarında yapış yapış olmamak isteyenler için birebir. Tabii işler her zaman öyle güzel gitmeyebiliyor. Bu klimalar bir odadan bir başka odaya taşınmak istendiğinde insanlar birkaç sorunlar karşı karşıya kalabiliyor. Bu sorunlardan bir tanesi de klimaya bağlı olan bakır kablolara ek yapılıp yapılamayacağı yönünde.

Klima Borusuna Ek Yapmak Mümkün

Klima borusuna ek yapmak mümkün olduğu gibi aynı zamanda bu bakır borular özellikle uygun aletler ile kesilip kaynak yapılması gerekiyor. Eğer bu bakır borular hassas bir yerdeyse ve rahat bir şekilde kaynak yapamayacağınızı düşünüyorsanız rekor da kullanılabiliyor. Ancak bunu yapmadan önce bakır borulara ve rekorlara yuva açmanız gerekiyor. Yuva açıldıktan sonra doğru ekipmanlar ile kesilen bakır klima boruları birbirine diğer alınan ek borular ile sabitlenerek istenilen sonucun elde edilmesine olanak sağlıyor.

Bilmiyorsanız Bir Bilene Danışın

Bu gibi işlemler oldukça dikkatli yapılması gerekirken aynı zamanda yapılan ek borular dikkatli olarak ya kaynaklanmalı ya da rekor yardımıyla birbirine tutturularak bağlantı sağlanmalı. Yapılmadığı taktirde ise ya kaynak yapılan yerlerden ya da rekorlardan sıvı akışı gözlemlenebilir. Eğer rekorlar için yuva açmak istiyorsanız yuva açma mengeneleri internet üzerinde satışı yapılmakta olan ürünlerdir. Yine de siz bu işten pek anlamam diyorsanız bir ustayı çağırıp gerekli ücretler ile bu işlemleri yaptırmanız daha doğru olacaktır.

Taşınan Klima Profesyoneller Tarafından Monte Edilmeli

Klima bir odadan diğer odaya taşınacağı gibi aynı zamanda elektrik tesisatının da buraya taşınacağı anlamına geliyor. Eğer elektrik tesisatını yapmayı becerebiliyorsanız bunu duvara çekeceğiniz ek kablolar ve kablo tutucular ile yapabilirsiniz. Görüntü kirliliği istemiyorsanız, evinize bir klima servisi çağırarak burada yeni odaya taşıdığınız klimanın elektrik tesisatının yeniden yapılmasını güvence içinde sağlayabilirsiniz. Klimalar yapı olarak hassas bir bünyeye sahip olduğu için klimalara nazik davranmanız gerektiğini de unutmamalısınız. İçerisinde bulunan yön verici çubuklar arızalandığında klimadan alınan zevk de azalacaktır. Yine de işi sağlama almak için çağırdığınız servise klimanızı göstererek herhangi bir arızası olup olmadığını kontrol ettirmek yararınıza olacaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.