Klima Btu Hesaplama

Btu, British Termal Unit yani İngiliz Isı Birimi sözcüklerinin kısaltmasıdır. Klimalarda Btu/h olarak belirtilen sayı klimanın bir saatte ortamdan taşıdığı sıcak ya da soğuk miktarını gösterir. Klimanın Btu değerinin ne olması gerektiği konusunda belirleyici kriterler vardır. Daha az enerji ile daha fazla verim elde edilebilmesi amacıyla klimalarda Btu sistemi oluşturulmuştur. Klimalarda 9000 Btu ya da 240000 Btu gibi rakamlar ile ifade edilen Btu değeri aynı zamanda klimanın çalışma kapasitesini de belirtmiş olur.

Btu belirlenmesinde en önemli kriter klimanın kullanılacağı alanın metrekare olarak büyüklüğüdür. Metrekare büyüdükçe Btu sayısı da doğru orantılı olarak büyür. Bunun yanı sıra klimanın hangi iklimde kullanılacağı, klimanın kullanıldığı ortamda kaç kişi bulunacağı, odanın tavan yüksekliği, pencere sayısı ve büyüklüğü gibi birçok faktör Btu konusunda belirleyici olacaktır.

Klima Btu Nasıl Hesaplanır

Klimaların Btu değerini belirleyen en önemli kriterin kullanılacağı alanın metrekare olarak büyüklüğü olduğunu belirtmiştir. Şimdi nasıl hesaplama yapılır açıklayalım. Oda büyüklüğü 2,2 ‘ye bölünüp 1000 ile çarpılır. Örneğin oda büyüklüğünüz 22,46 metrekare olsun, bu durumda işlem şu şekilde olacaktır; 22.46.2.2*1000=10,209 bu sonuca göre 12000 Btu klima sizin için uygun olur. Şimdide bulunduğunuz bölge ve klimanın kullanılacağı yerdeki iklime göre hesabımızı yapalım. Her bölge için belirleyici bir katsayı rakamı vardır. Bunlar şu şekildedir; Akdeniz 445, Doğu Anadolu 308, Ege 423, Güneydoğu Anadolu 462, İç Anadolu 346, Karadeniz 385, Marmara 385’dir.

Şimdi klima alacak olan örnek kişinin Ege bölgesinde yaşadığını farz edelim. Bu durumda oda büyüklüğünü yani 22,46*423= 9500 Btu/h sonucuna şimdide klima kullanılacak olan odada kaç kişi bulunacağına göre ekleme yapalım. Odayı kullanacak her kişi için 600 * yapılacaktır. Örnekteki kişinin klima olan odada 4 kişi yaşadığını düşünelim 4*600=2400 şimdi iklim katsayısı ile kişi katsayısını toplayalım. 9500+2400=11,900 yine kişinin 12000 Btu klima ihtiyacı olduğunu saptamış oluruz.

Klima Btu Hesaplamanın Önemi

Klima Btu değerinin doğru hesaplanması hem klimanın daha verimli çalışması hem de daha az enerji sarf etmesi açısından oldukça önemlidir. Klimanın kullanılacağı yerin özelliklerine uygunluğunu belirten Btu kavramı ile nasıl bir klimaya ihtiyacımız olduğunu anlamış oluruz. Örneğin 25 metrekarenin üzerinde büyük bir salona 9000 Btu bir klima taktığımızı düşünelim. Bu durumda hem yeterli sıcaklık ya da soğukluk elde edemeyeceğimiz gibi hem de klima ortamı soğutmak veya ısıtmak için sürekli çalışarak çok fazla enerji tüketir ve yüklü bir elektrik faturası ile karşı karşıya kalırız. Btu değerini yaşadığımız yerin iklimine göre belirlemenin de büyük önemi vardır.

Zira Bursa’da yaşayan bir kişinin 20 metrekarelik odasında 12000 Btu klima çok verimli bir soğutma yaparken Adana’da yaşayan birinin aynı büyüklükteki odasında aynı soğutma özelliğini göstermez. Çünkü dışarısı çok sıcaktır ve klima soğutmakta zorlanacaktır. Klimanın kullanıldığı odada yaşayan kişi sayısı da önemlidir. Aynı oda içerisinde fazla kişinin olması demek vücut sıcaklığı ve nefesi ile odayı ısıtması ve klimanın daha yoğun çalışması demektir. Bu nedenle klimalarda Btu hesabı verimli ve hesaplı bir performans elde edilebilmesi için oldukça mühimdir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.