Klima Nasıl Çalışır?

Sıcak havalarda klimasız olmaz. Kapalı alanlarda evin içerisinde durmak çok zordur. Genellikle sıcak havalarda bunaldığımızda daha çok aklımıza gelen klimalar bunaltıcı sıcak havalarda odadaki nem ve sıcaklığı değiştiren araçlardır. Klimalar soğutma işlemini içinde bulunduran spesifik bir kimyasal madde ile ortamdan ısı çekerek sıcaklığı azaltır ve ortamdaki fazla nemi alır havayı temizlemek amacıyla geliştirilmiş cihazlardır. Bahsettiğimiz kimyasal madde katı olmayan sıvı bir halde bulunur. Bu sıvı talep edilen sıcaklıkta buharlaştırılarak ve buhar halden yeniden sıvı hale çevrilerek soğutma işlemini gerçekleştirir. Sıvı tekrar soğutulması istenen ortamdan ısı çeker ve basıncını düşürerek yeniden gaz hale dönüşür. Bu şekilde devir daim yaparak klima çalışması durdurulana kadar devam eder.

Klima Nedir?

Klima sadece soğutma işlemi için kullanılmayan yaşam alanlarının iklimlendirilmesini sağlayan cihaza verilen isimdir. Kapalı mekânın ortam sıcaklığının arzu edilen değere ulaşması ve tutulması için hava sirkülâsyonunun sağlanması havanın nem seviyesi havanın temiz ve tazeliğinin ayarlanması ile iklimlendirme yapılarak yaşam alanı konfor seviyesi en üst noktaya taşınmaya çalışılır. Klima olarak isimlendirilen cihaz yaz aylarında fazla nemi dışarı atar ortamın soğumasına yardımcı olur. Havadaki fazla ısıyı dışarı atar. Yaşam alanınız içindeki hava gerekli hızda dolaşımı gerçekleştirilir. Hava filtrelenir. Cihazlar iki şekildedir biri kendi içerisinde soğutma özelliğine sahip olan diğeri ise hem soğutma hem ısıtma özelliğine sahiptir.

Klima Ne İşe Yarar?

Yaşam alanlarımız kışları kalorifer ya da soba yardımı ile ısınır. Ancak yaz aylarında bunaltıcı sıcaklardan kurtulmamızı klimalar sağlar. Klimalar insanların yaşam standartlarını yüksek seviyede tutan konfor sağlayan bunaltıcı sıcaklardan kurtaran bulundukları ortamları soğutan bir cihazdır. Özellikle kalabalık ortamlar olan oteller alışveriş merkezleri tiyatrolar sinemalar mağazalar gibi yerleri ferahlatan bir olanak sağlıyor. Bu cihazlar genellikle çok sıcak ya da çok soğuk ortamların iklimlendirilmesini sağlamak amacı ile kullanılır. Dışarıdaki hava nasıl olursa olsun klimanın çalıştığı ortamda ısı normal seviyeye olur. İçerdeki havanın soğutulması için özel soğutucu merkezden gelen havanın soğuması sayesinde merkezden gelen havanın estirilmesi ile olur.

Klimanın Avantajları

Aşırı sıcaklarda beyin fonksiyonları yavaşlar ve bedensel aktiviteler düşer. Özellikle iş yerlerinde motivasyonu yükseltmek için sıcak yaz aylarında tercih edilir. Soğutma özelliğine sahip olan bu cihaz sizleri ferahlatır bunaltıcı sıcaktan kurtarır konforlu bir yaşam sunar. Çalıştığınız ortamda iş performansınızı arttırır verim sağlar. Dikkatinizi toplamanıza yardımcı olur. Daha az terlemenizi sağlar ve ter sonucu oluşabilecek kötü kokuların önüne geçer. Özellikle kalabalık ortamlarda kötü kokular açısından çok gereklidir

Klima Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler

Temiz havanın içeri girmesi için sık sık klima kullanılan alanın havalandırılması gerekiyor. Düzenli olarak her gün bir süre havalandırmayı ihmal etmeyin. Aksi takdirde temiz hava içeri girmez. Kurulum ve rutin bakım için profesyonel olan yetkili servislerden yardım alınız. Oda sıcaklığını standart 23 derecede tutun ve ne çok sıcak ne de çok soğuk olmasını sağlayın. Oda nem miktarını %50 civarında tutmaya özen gösterin. Bu seviyeden aşağıya indirmeyin. Sağlık açısından bu tarz önlemleri almaktan kaçınmayın. Sağlık her şeyden önemlidir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.