Klima Ne Kadar Yakar?

Evlerde kullanılan klimalar için tüketim ve buna bağlı olarak gelecek elektrik faturası, çoğu aile için kritiktir. Bu konuda çeşitli hesaplamalar yapılmaya çalışılırken klima ne kadar yakar konusunda çok farklı etkinin olduğu kesinlikle unutulmamalıdır.

Hangi Klima Ne Kadar Yakar?

Klimaların tüketimlerinin hesaplanması sırasında klimanın modeli, enerji etiketi ve bölgedeki birim enerji fiyatları göz önünde bulundurulmalıdır. Öyle ki bölgeler arasında da farklar olabileceğinden dolayı elektrik ücretlerinin dahi farklar yaratacağı gözden kaçırılmamalıdır.

Tüketimde en verimli klimalardan olan A sınıfı klimalar, bu konuda en ekonomik sınıflardan birisidir.

A Sınıfı Klimalar Ne Kadar Elektrik Harcar? 

A enerji etiketine sahip bir 9 bin BTU’luk klimanın ortalama tüketimi 0,8 kw olmaktadır. Bu doğrultuda ise elektrik ortalama değeri 0,618 kuruş olarak hesaplandığında bu modeldeki bir klimanın bir saat boyunca aralıksız çalışması halinde tüketimi 0,494 TL olacaktır. Günde 6 saat çalışan bir klimanın bu doğrultuda günlük maliyeti 2,9 TL, aylık elektrik faturasına etkisi ise 87 TL olacaktır.

BTU Değerinin Elektrik Faturasına Etkisi 

A sınıfı üzerinden yapılan hesaplamalarda enerji etiketi kadar önemli bir etken klima BTU’sudur. BU değer yükseldikçe tüketim artacak ve buna bağlı olarak da elektrik faturasına yapılan etki yükselecektir. Bu doğrultuda, BTU değerine göre tüketim farklılıkları şöyledir;

Enerji Etiketi BTU Değeri 1 Saatlik Tüketimi
A Sınıfı 12.000 BTU 1,08 kw
A Sınıfı 18000 BTU 1,78 kw
A Sınıfı 24.000 BTU 2,19 kw

 

Tablodan da görüleceği üzere BTU değeri arttıkça elektrik tüketimi artacaktır. Güncel dönemdeki elektrik fiyatlarına göre hesaplamalar kolayca yapılarak  elektrik faturasına yapılacak etki hesaplanabilir. Daha az yakan bir klima kullanılmak isteniyorsa, BTU değerinin ihtiyaç fazlası olmaması gerekir. Bununla birlikte olabildiğince  yüksek bir enerji etiketime sahip modellerin satın alınması gerekir. Inventer olarak adlandırılan klimalar, diğer klimalara göre yüzde 11 oranında tasarruf sağlamaktadır. Özellikle klimanın uzun süreli kullanılacağı alanlarda bu tip klima modellerine yönelmek çok daha ekonomik olacaktır.

Alınacak Klima İçin Enerji Hesaplama 

Kişilerin mevcut kliması ya da yeni satın alacağı klimalardaki tüketimi hesaplayabilmesi adına kitapçığa bakması yeterli olacaktır. Her bir klima için detaylı bir şekilde değerler belirtildiğinden dolayı, en uygun ve ekonomik model bu sayede belirlenebilir. Aynı zamanda ekonomik bir tüketim adına kişilerin doğru bir şekilde cihazları kullanması gerekecektir. Böylece verimlilik ve ekonomik denge korunabilir.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.