Klimada Sensör!

Klimalarda algılayıcı olarak çalışan pek çok farklı sensör bulunmaktadır. En çok kullanılan sensörler ise termik sensörler olmaktadır. Klimada yer alan bu sensörler, çalışmanın doğru bir şekilde yapılmasını sağlayarak klimanın yönlendirmeler dahilinde çalışmasına imkan sağlar. En çok dikkat çeken sensörler negatif sıcaklık katsayılı termistörler ve pozitif sıcaklık katsayılı termistörlerdir. Bu tip sensörlerde ortam ısısının yükselmesine bağlı olarak direnç değerinin artması sağlanmaktadır. 

Hava Sıcaklık Sensörü Nedir, Ne İşe Yarar?

Sıcaklık sensörü, klimadaki programlanan dereceye göre çalışır ve havadaki sıcaklığı ölçerek istenilen dereceye ulaşıldığında klimanın çalışmasını durdurur. Ölçümler ile birlikte havadaki sıcaklık düştüğünde ise yeniden klima çalıştırılarak istenilen sıcaklığa ulaşılması sağlanmaktadır. Klimadaki diğer sensör ise boru sıcaklık sensörüdur. Bu sensör iç fan ile dış fan arasındaki işlemlerin dengelenmesini sağlayan bir sensördür. 

Klimalarda Sensör Arızaları Nelerdir?

Klimalarda en çok yaşanan sorunlar arasında sensör arızaları yer almaktadır. Bu tip arızalarda sensörün değiştirilmesi ile birlikte sorun çözülmüş olacaktır. Fakat alınacak sensörün klima ile uyumlu olması ve sorunsuz bir şekilde çalışması önemlidir. Bu nedenle sensör arayışlarınızda klimanızın marka ve modelini detaylı bir şekilde öğrenmeniz ve bu model ile uyumlu olan sensörlere göz atmanız uygun olacaktır. Aksi halde uyumlu olmayan sensörler nedeniyle kişilerin bu konuda sorun yaşaması söz konusu olabilecektir. Yeni bir sensör alırken tüm klima markaları ile uyumlu olan universal modelleri de değerlendirebilirsiniz.  

Sensör Kullanımı ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Sensör okumaları çok hassas olduğundan dolayı klimaların tozdan arındırılması önemlidir. Aksi halde toz nedeniyle sensörler tarafından algılama doğru bir şekilde yapılmayacak ve bu nedenle de klima istenenden daha farklı bir şekilde çalışmaya başlayacaktır. Klimada sensör sayısı çok fazla olduğu için düzenli bir şekilde temizlik yapılması en ideal yöntem olur. Böylece klimanın istenilen şekilde çalışması, temiz kaliteli bir havanın solunması ve ortam sıcaklığının ayarlanması söz konusudur.

Klimaların tamiri ya da sensör değişiklikleri basit bir şekilde olabildiğinden dolayı konuda teknik yeterliliği olan kişiler yeni sensör alarak sensör değişikliği yapabilir. Bu sayede klimanın doğru bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlamanız mümkün olacaktır. Konu ile ilgili soru işaretiniz varsa bu konuda klima modelinize göre bir araştırma yaparak sensörlerin nasıl çıkartıldığını ve değiştirildiğini öğrenmeniz yine yararlı olacaktır. Bu sayede sensöre bağlı olarak arızaları ortadan kaldırabilirsiniz. Tüm bu detaylar sensör kullanımı ve  bakımı konusunda yeterli desteği sağlayacaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.