Kombi Dondu Ne Yapmalıyım?

Kış aylarında girilmesi ile birlikte en çok yaşanan sorunlardan birisi de kombi donmalarıdır. Kombin dondu ne yapmalıyım, kombi donduğunda ne yapılmalıdır gibi soru işaretleriniz için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Kombi ve tesisat borularının korunmasız yapıda olması, donma riskini de beraberinde getirir. Eğer çok soğuk bir bölgede yaşıyorsanız, önlem alınmaması halinde donma sorunları yaşanacaktır. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak adına ise yapılması gereken önlemlere yönelmek gerekmektedir. Bazı durumlarda sıcak su ya da soğuk su borusunda ayrı bir şekilde donma meydana gelebilmektedir. Yapılacak çalışmalar sonrasında ancak donma ile ilgili bilgi verilebilir. Yapılacak kontrollerde soğuk su, sıcak suyun olup olmadığına bakılır. Testler ile birlikte donma ile ilgili genel durum anlaşılacaktır.

Kombim Dondu Ne Yapmalıyım?

Kombim dondu ne yapmalıyım ya da kombin neden dondu gibi sorunlarda tesisat firması tek çözümdür. Donma probleminin tek nedeni, soğuk havalardır. Bu nedenle donma sorununda bölgesel olarak soğuk havalar etkili olabilmektedir. Özellikle Aralık ve Ocak aylarında çok daha sık rastlanan donma problemlerinde önlem alınması donmayı önleyebilir. Önlem alınmaması halinde ise kişilerin yapabileceği bir şeyi yoktur ve donma riski her zaman bulunmaktadır.

Kombi Donduğunda Kimden Yardım Alınmalıdır?

Kombilerde donma sorunu yaşanması halinde ilk olarak tesisatı yapan firmadan destek alınmalıdır. Uzmanlar tarafından yapılacak incelemeler sonrasında donmanın neden ve hangi bölgelerde olduğu tespit edilecektir. Bu aşama sonrasında ise mevcut çalışma ile ilgili plan yapılarak, donma problemi giderilecektir. Tesisatı yapan firmadan yardım alınması çok daha avantaj sağlar. Zira tüm tesisat hakkında kapsamlı bilgiye sahip olan firma, kontrolleri ve çözümü kısa süre içerisinde yapacaktır.

Kombinin donmaması için ne yapılması gerekir?

Tüm bu riskleri almamak adına ise kişilerin kombi kullanmaya başladıktan sonra bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. Böylece donma gibi problemler yaşanmayacağı gibi kombiden en iyi performansı almak mümkün olacaktır. Buna ek olarak kombinin ömrü de uzayacaktır. Kombinin donmaması için yapılması gerekenler ise şöyledir;

  • Kombinin direk soğuk hava ile temas etmesini önlemek adına mutlaka dolap kullanılmalıdır.
  • Zorunlu olunmadıkça, kombi açık balkonlarda kullanılmamalıdır.
  • Kombiye gelen ve ev içerisine dağılan boruların açıkta kalması halinde, donmayı önlemek adına izolasyon yaptırılmalıdır.
  • Kombinin bakım ve kontrolleri periyodik olarak yaptırılmalıdır.
  • Kısa süreli kullanılmayacak durumlarda, elektrik ve gaz sistemi kapatılmamalıdır. Kapatılmak istenmesi halinde ise borulardaki ve peteklerdeki tüm su alınmalıdır.

Bu tip önlemlerin alınması ile birlikte olası donma sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.