Kombi Nasıl Çalışır?

Isınma ve barınma ihtiyaçları insanın en temel ihtiyaçlarından bazıları. Hele kışın soğuktan korunmak ise en doğal hakkımız. Bunu ise kimimiz soba ile sağlarken kimimiz ise daha modern bir seçenek olan kombiler ile sağlamakta. Piyasada birçok element ile çalışabilmekte olan kombiler mevcut. Bu kombilerden en bilindik olanı ise doğalgaz ile çalışıyor olanlarıdır. Ülkemizin halihazırda devam eden doğalgaz sondaj çalışmaları bulunsa da henüz kendi doğalgazımızı kendimiz çıkarıp kullanamıyoruz. Bu doğalgazı ise Rusya’dan ithal olarak boru hatları ile elde ederek ülke geneline dağıtıyoruz. Doğalgaz ile çalışan kombiler oldukça ekonomik ve uygundur. Öncelik olarak kombi nedir ondan bahsedelim. Sonra çalışma prensiplerine geleceğiz. Kombi, evinizi ya da ofisinizi ısıtma ve sıcak su gereksinimlerini karşılayabilen bir cihazdır. İsim kökünü ise İngilizcedeki combined yani birleşik kelimesinden almaktadır. Kombi duvara asılabilen ebatları küçük hafif ve az yer kaplayan bir yapıya sahiptir. Yapımında ise galvanizli çelik, DKP sac, bakır, alüminyum ve plastik gibi malzemelere yer verilmektedir. İçerisinde bulunan parçalar ise elektronik kart, üç yollu vana, pompa, eşanjör, brülör, fan ve genleşme tankı, sıcaklık sensörleri, kontrol elemanları, baca sensörü ve akış şalteri gibi sistemleridir.

Kombinin Çalışma Prensibi

Çalışma prensibi oldukça basit olan bu cihazlar, gelen doğalgaz kaynağından almış oldukları gazı yakarak içerisinde bulunan eşanjörler vasıtasıyla bakır borularda sirkülasyon edilen suyun ısıtılarak peteklere ya da musluğa verilmesi ile çalışır. Oldukça güvenli olan bu cihazlar günümüzde modernleşerek gazın geri tepmesine karşı dirençlidir. Ayrıca kışın oluşabilecek donmalara dayanıklıdır ve oluşabilecek gaz kaçaklarına karşı gaz sensörleri sayesinde gazın direk durmasını sağlar. Bunlar TSE standartları olduğu gibi her kombide olması gereken standartlar arasında yer alır.

Kombi Alırken Dikkat Edilecek Şeyler

Kombi alımı esnasında eğer hangi ürünü seçeceğiniz konusunda bir fikriniz yok ise ya da daha önce bir kombi alışverişiniz bulunmuyorsa ilk olarak araştırma yapın. Daha sonra satış merkezlerinde size satış yapacak kişinin vermiş olduğu kombi tavsiyelerinin kullanacağınız yerlerde yeterli düzeyde verimli çalışıp çalışamayacağını yine araştırma yaparak kontrol edin. Sektör içerisinde bilindik markalara ve geniş servis ağlarına sahip firmaları seçmeye özen gösterin. Alacağınız kombinin TSE yani Türk Standartları Enstitüsü belgesine sahip olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Ayrıca burada yapacağınız tercih kombinin fiyatı değil, aldıktan sonra yakacağı doğalgaz maliyeti ve verimliliğidir. Başta vereceğiniz paralar fazla olsa bile ileride yapılacak tasarruflar bu paranın kat ve katını çıkartmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.