Kombi Ölçüleri

Kombi ölçüleri birçok etkileyici faktörle değişiklik gösterir ancak kombi ölçülerini belirlemede kullanılan en önemli ölçüt ürünün kapasitesidir diyebiliriz. Piyasa ürünlerinin ergonomik yapısı ve ev kullanımına uygunluğu ölçüleri belirlemede önemli bir kıstas oluşturur. Bugün en fazla Kcal kapasitesine sahip olan ürünün yaklaşık 90.000 birim olduğunu söylemek abartılı olmayacaktır. Böylelikle kombi ölçüleri ürünün tasarımına, kapasitesine göre çok büyük oranda olmayan değişiklikler gösterir demek mümkündür.

 

Ortalama Ölçüler Nasıl Olmalıdır?

 

Bir kombi satın alınacak olduğunda cihazın ölçüleri cihazı yerleştireceğiniz alana uygun olmalıdır. Yalnızca cihazın değil, çevre malzemelerinin (su borusu, vana, vb…) de hesaba katılması gerekir. Piyasadaki kombi ölçülerinin %70 gibi yüksek bir oranı 60 – 62 cm genişliğe, 110 – 113 cm yüksekliğe ve 37 – 38 cm derinliğe sahiptir. Ancak kimi markalarda kombi ölçüleri değişebilmektedir. Örneğin derinliği 40 cm’den az olmayan cihazlar söz konusudur. Satın alacağınız kombi markasının genel üretim ölçülerini araştırmak ve evinizde kombiyi konumlandıracağınız alanla karşılaştırmak yerinde olacaktır.

 

Bunun yanında kombi ölçüleri kullanacağınız alanın metrekare birimine göre de değişim gösterir. Örneğin 100 – 120 metrekarelik daireler için 17.000 – 20.000 Kcal aralığındaki kombiler tercih edilmelidir. Ancak daire bodrum katındaysa ve nem sorunu varsa veya dairenin ısı kaybı çok yüksekse Kcal birimini de yükseltmekte yarar vardır diyebiliriz.

 

Eklemekte fayda gördüğümüz önemli bir husus da bacalı kombilerin 8 metreküpten düşük hacmi olan alanlara yerleştirilmemesi gerektiğidir. Bu tip cihazların bulundukları alandan en az 150 santimetrekare net akışlı hava aralıkları bulunmalıdır. Bu ölçüler kullanıcının güvenliğini en yüksek seviyede tutmak için verilmiştir. Bu yüzden bacalı kombilerin banyo ve tuvaletlere yerleştirilmemesi önerilir. Bunların dışında kalan bağlantı ve diğer kombi ölçüleri yetkili teknik servisin bilgisi dahilindedir ve her mekanda değişiklik gösterir.

Önceki İçerikKlima Rahatlığı
Sonraki İçerikKombi İle Doğayı Koruyun
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.