Kombi Regülatörü Nedir?

Kombi içerisinde bulunan ve düzensiz gelen şebeke voltajını içerisinde bulunan röleler ve mikro işlemcili elektronik kartlar iş birliğinde standart akım düzeyine indirgeyerek kombilerin gerilime bağlı arıza riskini ortadan kaldırmak üzere tasarlanmış aygıtlara kombi regülatörü denir. Kombiler sürekli elektriğe bağlı kalarak çalıştığı için şebekeden gelen zararlı voltaj bu aygıt sayesinde düşürülüp dengelenerek bir nebze de olsa ana kart yanmalarının önüne geçilmiş olur. İnsanın en büyük ihtiyaçlarından biri olan kombiler, 7/24 çalışma prensibine uygun ve dayanıklı üretilmiş olsalar da özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde şehir elektriğinde meydana gelen dalgalanmalar bu aygıtlar olmasaydı cihazlara zarar verebilirdi.

Eğer Kombi Regülatörü Kullanılmaz ise Neler Olabilir?

Kombinin çeşidi, markası ya da nerenin malı olduğu fark etmeksizin kombinin kullanıldığı ev içerisinde bu regülatör kullanılmıyor ise düzensiz gelen voltaj kombilere zarar vererek arıza yapabilir. Bu riski ortadan kaldırmak için tasarlanmış olan ufak ama yararlı cihazlar olmasaydı kombinizin kartı sürekli zarar görecekti ya da sürekli tamire gitmek zorunda kalacaktı. Aynı durum elektrik gidip gelmelerinde de geçerli. Bazen birden giden elektrikler tekrar geri geldiğinde yüksek bir akım ve voltaj ile bize ulaşabiliyor. Bu da kombilere ağır yükleme şeklinde geri dönüyor. Bu regülatörler ise gelen yüksek akımın seviyesini düşürerek kombilerinizin arızalanmasını engelliyor. Bir nevi voltaj sabitleyici olarak kullanılan bu cihazlar, kombi için gelen voltajı 220 voltaja sabitleyerek dalgalanmalarda oluşacak sıkıntıların önüne geçer.

Regülatör Sadece Kombide Mi Kullanılıyor?

Tabii ki de bu sorunun cevabı hayır. Kombiler için ana olarak kullanılan voltaj dengeleme cihazı kombi regülatörüdür. Bu regülatörler kombi dışında çalışmakta olan ve fazla akımdan zarar gelmesini istemediğiniz cihazlar için de üretilmektedir. Ve regülatörlerin piyasa üzerinde değişik varyasyonları mevcuttur. Sektörden sektöre değişmekte olan regülatörler genellikle sıralı oto gaz sistemlerinde gelen gazın motora ulaşmadan önce dengelenip sabit bir şekilde enjektörlere pompalaması prensibiyle de çalışır. Aslında regülatörün Türkçesine bakıldığında düzenleyici anlamına gelmektedir. Bunu bir nevi musluğa benzetebiliriz. Musluktan gelen su çok basınçlıdır. Ama biz bunu elimizle ayarlayarak gelen suyun basıncını ve akacak saat başı litre su miktarını istediğimiz gibi musluklar ile ayarlayabiliriz.

Regülatörlerin Farklı Kullanım Alanları Nelerdir?

Tıbbi cihazlar başta olmak üzere, ısıtma ve soğutmada, klima sistemlerinde, denizcilerin birçok kullandığı ekipmanda buna oksijen tüpünün musluğu örnek verilebilir. Dişçilerin birçok ekipmanında, ambalajlama makineleri içerisinde kullanılmaktadır. Ayrıca bu regülatörler birden fazla şekil içerisine girebilir. Başta anlattığımız gibi bir musluk, ya da bir oksijen tüpünün hava derecesinin ayarlanması, ya da klimaların da fazla voltajdan etkilenmemeleri için yapılan özel röleye sahip regülatörler bunların arasına girebilir. Eğer kombinizin regülatörü arızalandıysa son olarak bunu değiştirmeniz önerilmektedir. Bunu da uzman servisler tarafından yaptırmanız gerekmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.