Kombi Sıcak Su Vermiyor

Kombilerin kullanımı da zaman zaman farklı problemler yaşanabilir. Bu problemlerden birisi olan kombi sıcak su vermiyor arızasıdır.

Kombi Sıcak Su Vermiyor Arızası Neden Yaşanır?

Kombinin sıcak su vermemesi halinde yapılması gereken ilk işlem, kombi panelini kontrol etmek olmalıdır. Eğer gösterge panelinde herhangi bir arıza kodu varsa ya da kombi çalışmıyorsa, sıcak su sorunundan önce, bu problemlerin giderilmesi gerekecektir. Her kombi için farklı arıza kodları ve çözümleri bulunduğundan dolayı eğer ekranda bir hata görüyorsanız, kullanma kılavuzundan bu hatanın neden kaynaklandığını öğrenmeli ve buna göre çözüm getirmelisiniz. Gerektiği takdirde uzman yardımı da alabilirsiniz. Kombinin tüm çalışma sisteminde herhangi bir hata tespit edilememişse, sıcak su vermemesinin nedenleri şöyle olabilir;

  • Diyafram contasında yaşanan hata ya da bozulma
  • Diyafram dışında, su akış şalteri ve tribününde yaşanan sorunlar
  • Mikro switch, kumanda kolu ya da NTC sensör arızası
  • Esanjörlerdeki kireçlenme
  • Üç yollu vanada yaşanan arıza

Bu tip sorunlarda parça değişimi gibi çözümlere ihtiyacınız olacaktır. Teknik servisten alacağınız destek ile birlikte sorunun giderilmesini sağlayabilir ve sıcak suyun gelmemesini sağlayabilirsiniz.

Şebeke Suyunun Sıcaklığı 

Bazı durumlarda kombinin yetersiz kalması da söz konusu olabilmektedir. Hiçbir problemi olmayan bir kombinin yetersiz kalmasının nedeni ise şebekeden gelen suyun sıcaklığıdır. Su çok soğuk olduğu takdirde, kombi ısıtmak için yetersiz kalır ve bu nedenle de kombi sıcak su veremez. Bu tip durumların yaşanması halinde ise yapılması gereken çok daha yüksek kapasiteli bir kombinin seçilmesidir. Bu tip durumlarda sıcak su derecesi kontrol edilerek maksimum seviyelere çekilebilir. Ayrıca bu konuda yapılabilecek bir diğer çözüm ise su akışını azaltmaktır. Kombi sıcak su üretmekte zorlandığında suyu çok fazla açmayarak suyun daha da sıcak olmasını sağlayabilirsiniz.

Kombi Sıcak Su Ayarı Nasıl Yapılır?

Kombinin sıcak su ayarlarının nasıl yapıldığını bilmeyen kullanıcılar ise aşağıda yer alan adımları takip etmelidir.

Kombilerde kalorifer ve su için ayrı ayrı sıcaklığın belirtildiği bölümler vardır. Bu bölümlerden yapacağınız ayarlamalar sonrasında sıcak su ve kalorifer için ayrı ayrı sıcaklık değeri girebilirsiniz. Özellikle soğuk su nedeniyle kombinin yetersizliği söz konusu olduğunda bu sıcak su ayarının maksimum seviyeye çekilmesi gerekir. Bu ayarları yapmak adına çeşme işaretli sıcaklık ayarlamasının yapıldığı düğmeyi bulmanız yeterli olacaktır. Belirtilen öneriler dahilinde kombinizdeki sıcak su sorununu çözümleyebilirsiniz. Herhangi bir teknik bilginiz yoksa müdahale etmeden teknik servisten yardım almanız gerekecektir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.