Merkezi Isıtma Sistemi Nedir?

Isınma ve barınma ihtiyacı bir insanın temel ihtiyaçlarından sadece birkaçıdır. Senelerden beri insanlar olarak ısınmanın ve barınmanın temel yollarını değiştirerek kullanıyoruz. Kimimiz soba ile ısınırken kimimiz doğalgaz ile ısınmayı tercih ediyor. Konu ev ısıtmaya gelince evler içerisinde de birçok ısınma alternatifleri bulunuyor. Bunlardan en yaygını olarak bilinen olanı petek ve doğalgaz ile ısınmak pek çok ev için kullanılan güzel bir alternatiftir. Kombilerden çıkan su burada rezistanstan geçerek peteğe ulaştıktan sonra odanın soğukluğunu içerisine çekerek dışarıya sıcağı vermesi sistemiyle çalışan petekler bir numaralı ev ısıtma sistemlerinin başında gelmektedir. Günümüzde döküm petekler kendi varlığını yitirmeye başlamış olsa bile hala günümüzde kullanılmaktadır. Geç ısınıp geç soğumasıyla bilinen bu petekler, kısa vade içerisinde güzel sonuçlar elde etmek için kullanılan petek türleriydi. Eskiden kullanılan bu döküm peteklerin hem imalatları ucuz değildi hem de çok ağır bir yapıya sahip oldukları için duvarlara fazla yük bindirebiliyordu. Günümüzde kullanılan demir petekler ise oldukça hafif olduğu gibi aynı zamanda her zaman odaya kolaylıkla montaj yapılabilir nitelikte. Peki merkezi ısıtma sistemi nedir? Ne gibi artıları ne gibi eksileri vardır?

Merkezi Isıtmanın Artıları ve Eksileri

Merkezi ısıtma köküne bakıldığında tüm binanın tek bir kaynaktan devir daim yaparak sürekli ısıtılmasına verilen addır. Böylelikle kolaylıkla ısınan tüm bina aralıklarda kalan boş ve ısınmayan tekli sisteme göre daha iyi sonuç vermektedir. Bir kere ısınan apartman bir daha kolay kolay soğumayacağı gibi aynı zamanda düşük faturalara da davetiye çıkarmaktadır. Evde olsanız da olmasanız da eviniz ısındığı için eğer bir evcil hayvanınız varsa bu sisteme sahip bir yere taşınabilirsiniz. Merkezi ısıtmalar ya kazan dairesine ya da doğalgaza bağlı olan kombilere bağlı olarak çalışır. Bütün apart dairelerine sürekli olarak sıcak su gönderilen bu yöntemde kesintisiz ısınmak en kolayıdır.

Isınmak İstemeseniz de Fatura Ödemeniz Gerekmekte

Eksisi ise eğer sıcağı sevmeyen bir kişiyseniz peteklerinizi kapattığınızda dahi elinize bir fatura gelecek olmasıdır. Bu nedenle her ay bir kısım bütçe buna ayrılmalıdır. Eski tip merkezi ısıtmalarda kazan daireleri yani kömürlü sistem kullanılıyordu. Kazan dairesine bakan kişinin aidatı istenirken ayrıca kullanılan kömür ve suyun da faturası kapınıza geliyordu. Yeni geçilen sistemlerde ise doğalgaz kullanan kombiler sadece bakım istiyor. Kazan dairesine bakan bir kişi olmadığı gibi günümüzde bu en etkili ısınma yöntemlerinden birisi olmuştur.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.