Radyatör Nedir?

Radyatörler ev tesisatı ve mekanik tesisatta ısıtma ve soğutma parçası olarak kullanılır. Radyatör, suyu ısıtarak ya da soğutarak kanallarından geçirir ve ortamın havasını değiştirir. Radyatörler mekanik tesisatta çok sık kullanılan malzemelerdir. Onlar olmadan ortamdaki hava ısınmakta ve soğumakta çok zorluk çeker. 

Kış aylarını soğuk buz gibi havayı düşündüğünüzde radyatörlerin insan hayatı için ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Evde, ofiste ve işletmelerde kullanılan radyatör modelleri sayesinde ortamın ısınması çok daha kolay oluyor.  

Radyatör Çalışma Prensibi 

Radyatörlerde iki türlü ısıtma yöntemi vardır. Bu yöntemlerden biri radyasyon diğeri konveksiyondur. Radyasyon ışıma olarak bilinirken konveksiyon taşıma olarak bilinir.  Konveksiyon ve radyasyon radyatör modellerinde su taşınmasının %30’u ışıma (radyasyon) ile yapılırken geri kalan kısmı taşıma (konveksiyon) ile yapılır. 

Işınım ile olan yöntemde radyatör malzemesinden ziyade radyatörün geometrik şekli daha etkilidir. Isıtma konusunda radyasyon radyatörler çok daha iyidir.  Radyatörün rengi de ısınmayı etkileyen faktörlerden biridir. Kulağa ilk başta tuhaf gelse de renk ciddi manada ısınma seviyesini etkiler. Örneğin radyatör bronz veya alüminyum olduğu zaman ısınma %50 arttırılır. 

Radyatör Çeşitleri 

Radyatör çeşitleri kullanılan malzemeye göre ve şekline göre gruplara ayrılır. Bu radyatörler şu şekilde sınıflandırılır; döküm radyatörler, panel radyatörler, dilimli çelik ve alüminyum radyatörler olmak üzere dört ana grupta incelenir. Dilimli çelik radyatörler ve döküm radyatörler birbirine çok benzer sadece malzemesi farklı olduğu için ufak tefek farklılık gösteriyor. 

Döküm Radyatörler

Döküm radyatörler dilimli şekillere sahiptir ve demirden üretildiği için çok dayanıklıdır. Döküm radyatörler diğer radyatör çeşitlerine göre çok daha uzun ömürlüdür. Sağlam yapıya sahip olduğu için eski binaların birçoğunda döküm radyatör bulunuyor. Mecbur kalmadıkça eski bina sahipleri radyatörü değiştirmiyor. 

Dilimli Çelik Radyatör

Dilimli çelik radyatörlerin şekli de demir radyatörlere çok benzer fakat demir radyatörler çelik radyatörlere göre daha dayanıklıdır. Çelik radyatörler de bir nebze daha ucuzdur. Bu nedenle maliyet ten kâr etmek isteyen kişiler dilimli çelik radyatörleri daha fazla tercih ediyor. 

Panel Radyatörler

Panel radyatörler demir radyatörler kadar fazla tercih edilmiyor. Dayanıklık bakımından da o kadar sağlam olmayan panel radyatörlerin kullanım alanı oldukça dardır. Maliyet bakımından ilk etapta ucuz olsa da sonradan tasarruf ettirmediği için kişiye pek faydası olmaz. 

Alüminyum Radyatörler

En fazla ısıtma teknolojisine sahip olan radyatörlere verilen isimdir. Bu tip radyatörler en fazla yüzey hacmine sahip olan radyatörledir. Bu nedenle ısıtması da çok daha kolay olur. 

Radyatör Fiyatları 

Radyatör fiyatları radyatörlerin çeşidine göre, ebadına göre ve rengine göre değişiklik gösterir. Yukarıda bahsedildiği gibi bronz ve alüminyum renge sahip olan radyatörler daha fazla ısıttığı için daha pahalıdır. Fiyatlar hakkında detaylı bilgi için radyatör alacağınız firma ile görüşmenizde fayda var.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.