Soba ve Doğalgaz Zehirlenmeleri

Kış aylarında yoğun bir şekilde kullanılan soba ve doğalgaz zehirlenmeleri nedeniyle de pek çok kişinin yaşamını yitirmesine yol açıyor. Hatalı ya da bilinçsiz kullanımlar nedeniyle yaşanan bu durumlara karşı önlem almak ve doğru bir şekilde soba ya da doğalgazı kullanmak gerekiyor.

Soba ve doğalgaz, kış aylarında öncelikli olarak ısınmak için kullanılıyor. Fakat açığa çıkan karbon monoksit gazı, insan yaşamı için zehirli olduğundan dolayı olası bir gaz salınımında insanlar kokuyu fark etmediği gibi ölümle sonuçlanan olumsuz durumlar yaşanabiliyor.

Soba Zehirlenmeleri 

Soba zehirlenmelerinde genel olarak yaşanan durum ters rüzgarlar ve yanlış kömür yakımı. Hava olayları nedeniyle rüzgarın ters etmesi ve buna bağlı olarak da dumanın bacadan içeriye doğru gelmesi, kişilerin zehirlenmesine yol açabiliyor. Bu nedenle kişilerin rüzgarlı durumlarda olası tepmelere karşı dikkat etmesi gerekirken, soba yandıktan sonra üzerine tekrar kömür atılmaması gerekiyor. Özellikle tam olarak yanmayan ve soba içinde kalan kömürler, karbon monoksitin direk oda içerisine yayılmasına neden oluyor.

Doğalgaz Zehirlenmeleri

Doğalgaz kullanımlarında evlerdeki menfezlerin kapatılmaması, baca ve kombi bakımının yaptırılması gerekiyor. Aksi halde benzer şekilde yaşanacak karbon monoksit salınımı, insan yaşamı için tehlike yaratabiliyor.

Duman Neden Fark Edilmiyor?

Zehirlenmelerde etken olan karbon monoksit çoğu zaman insanlar tarafından fark edilmiyor. Çünkü bu zehir; renksiz, tatsız, kokusuz ve yanıcı. Bu nedenle kişiler koklayamadığı için fark edilmiyor ve zehirlenme gerçekleşiyor.

Soba ve Doğalgaz Zehirlenmeleri Nasıl Önlenir?

Soba ve doğalgaz zehirlenmelerinden korunmak adına önerilerin dikkate alınması gerekir. En kritik önlemler ise şöyle;

 • Boruların doğru ve sızdırmaz şekilde kurulması gerekmektedir.
 • Bacalar ve kombilerin bakımları zamanında yapılmalı, temizlik sağlanmalıdır.
 • Kurulum, bakım ve tamirat gibi tüm işlemlerde uzman kişilerden ve teknik servislerden yardım alınmalıdır.
 • Yatılacak alanlarda soba vb. ürünler kullanılmamalı, yatmadan önce de sobadaki tüm yakıtın yandığından emin olunmalıdır.
 • Sobaya yakıtlar yanmadan kömür yada odun atılmamalıdır.
 • Soba ve kombi alanında yeterli havalandırma sağlanmalıdır.
 • Boru çıkışları kapatılmamalıdır.
 • Olası arızalarda cihazlar kullanılmamalıdır. Yetkili servis gelene kadar kapatılmalıdır.
 • Kişiler arıza gibi durumlarda kendi bilgisi dahilinde duruma müdahale etmemelidir.
 • Karbon monoksiti tespit edebilecek özel cihazlar kullanılmalıdır.
 • Olası bir gaz tespiti durumunda cihazlar kapatılmalı, soba kovası dışarı çıkarılmalı ve acil olarak söndürülmelidir. Tüm kapı ve pencereler açılarak evin havalanması sağlanmalı ve eve bir süre girilmemelidir.

Tüm bu öneri ve önlemler sayesinde doğalgaz ve soba zehirlenmelerinin büyük oranda önlenmesi mümkündür. Kişiler hem kendi hem de ailesindeki kişilerin güvenliği adına bu durumlara dikkat etmelidir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.