Termostat Nedir?

Termostat, ısıtma ve soğutma sistemleri ile çalışan ve sıcaklığın sabit düzeyde kalmasını sağlayan parçaya verilen isimdir. Termostatlar sıcaklık ve soğukluk sistemlerinde farklı olarak kullanılsa da gelişen teknoloji sayesinde hem sıcaklık hem soğukluk sistemlerinde aynı anda kullanılabiliyor. Isıtma sistemlerinde kullanılan termostatlar sıcaklığın istenilen seviyeden yukarıya çıkmasını önlerken, soğutucu sistemlerde kullanılan termostatlar da soğukluğun istenilen seviyeden aşağı inmesini önlüyor. Örneğin bir şofben içerisinde kullanılan termostatlar ayarladığınız sıcaklık seviyesine geldiği zaman otomatik olan sıcaklığın artmasını durdurur. Bu sayede kullanıcılara büyük oranda enerji tasarrufu sağlar. 

Termostatların Çalışma Sistemi 

Termostatların çalışma prensibi kullanıldığı sisteme göre farklılık gösterir. Termostatlar gelişen teknoloji sayesinde istenilen sıcaklığa gelindiğinde kendini durdurma özelliğine sahip olarak üretiliyor. Termostatlar istenilen sıcaklık seviyesine gelindiği zaman devre dışı olurken istenilen sıcaklığın altına düşüldüğü zaman yeniden devreye gidiyor. 

Termostatlar bu akıllı sistemi kendilerinde bulunan kontak uç sayesinde gerçekleştiriyor. Kontak uçlar termostat devreye gireceği zaman yukarı kalkarken termostat devre dışı kalacağı zaman aşağı iniyor. Isıdan etkilendiği vakit konum değiştiren kontak uçlar sayesinde termostat basit bir şekilde çalışmasını yürütür. Bu sayede kullanıcılarına enerji tasarrufu sağlarlar. 

Otomatik Termostat Nedir? 

Otomatik termostat istenilen sıcaklık seviyesine gelindiği zaman otomatik olarak kendini kapatan termostatlara verilen isimdir. Bu termostatlarda da kontak uçlar bulunur ve kontak uçlar istenilen sıcaklık seviyesine gelindiği zaman konum belirleyerek devre dışı kalır ya da termostatı kapatır. Otomatik termostatlar da diğer termostatlar gibi enerji tasarrufu sağlar. 

Bu tür termostatlar yalnızca kendiliğinden kapanma özelliğine sahip değiller. Aynı zamanda otomatik olarak kendini açabilme özelliğine de sahip olan otomatik termostatlar kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor. 

Termostat Çeşitleri Nelerdir? 

Termostatlar kullanım alanlarına göre farklılık gösterir. Kullanım yerine göre termostat çeşitleri ev tipi, oda tipi, ticari tip ve klima tipi olarak 4 ana başlıkta incelenir. Gerilim seviyesine göre termostat çeşitleri hat gerilimli, düşük gerilimli ve mili volt gerilimli olmak üzere 3 ana başlıkta incelenir. İçyapılarına göre termostat çeşitleri bi-metal termostat, cıvalı, gaz-sıvı körüklü ve elektronik olmak üzere 4 ana başlıkta incelenir. 

Her bir termostat çeşidi farklı alanlarda kullanılır. Her birinin özelliği farklıdır fakat hepsi de enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olur. Termostatlar aslında hayatın her yerinde vardır fakat iç mekanizma parçası olduğu için üstünde durulan bir konu haline gelmiyor. 

Termostat Kullanım Alanları 

Termostatlar hemen her yerde var. Oda sıcaklığını ölçmek için kullanılan derecelerde, tost makinasında, saç kurutma makinasında, kalorifer, klima, ısıtıcı-soğutucu fan makinaları, çamaşır makinası, bulaşık makinası, buzdolabı ve fön makinası gibi ısıtıcı ya da soğutucu cihazların her birinde termostat kullanılır. Bu cihazlarda termostat olmasaydı eğer makina kendisini yakardı ve doğal olarak bu cihazlar hayatımızın bir parçası olamazdı. 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.