Yerden Isıtma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Evlerin en iyi şekilde ısınabilmesi adına yapılan ısıtma sistemleri genellikle kombiler tarafından besleniyor. Kombiler tarafından beslenen bu ısıtma kanalları içerisinde su dolaşarak bütün evi dolaşıyor. Kombi içerisinde yer alan ısıtma elemanları doğalgazı güvenli ve doğru bir şekilde yakarak ev içerisinde suyun dönüp dolaşmasını sağlıyor. Peki bu ısıtma sistemleri kaç varyasyondan oluşuyor? Toplamda iki varyasyondan oluşan bu ısıtma işlemi petekler ve kaloriferler tarafından gerçekleştirilirken diğeri ise yer altına döşenen boru kanalları sayesinde oluyor. Bazı evlerde hala kullanılan yerden ısıtma sistemleri oldukça kullanışlı ve yerlerin de ısınarak güzel bir şekilde evdeki soğuk havanın kısa süreler içerisinde ısıtılmasına yarıyor.

Yerden Isıtma Güvenli Mi?

Yerden ısıtma işlemi oldukça güvenli olduğu gibi ev içerisine konumlandırılan peteklerden uzaklaşarak yerden tasarruf etmeniz sağlanıyor. Bu şekilde ısınan evlerde yere serilen halı da iyice ısındığından dolayı üşütme gibi hastalıklar da ortadan doğal olarak kalkmış oluyor. Ayrıca koltuk arkasında kalan petekler ısınmanın tam anlamıyla çalışmasını engellediği gibi yerden ısıtma sistemlerinde bu durum tamamen ortadan kalkmış oluyor. Peteklerden ve kaloriferlerden farklı olarak bir diğer faydası ise içerisindeki suyun boşaltılıp doldurulması daha kolay oluyor. Evin herhangi bir yerine konumlandırılan ısıtma suyu girişleri el ve hortum yardımıyla pis su kolaylıkla tahliye edilebilirken yerine konacak su çeşmeye bağlanan bir diğer hortum sayesinde buradaki su tekrar yenilenebiliyor. Evin yer planına uyacak şekilde yerleştirilen borular, kombiye gidecek şekilde yine yer altından kombiye doğru gönderiliyor. Yine kaloriferlere benzeyen ve aynı prensiple çalışan bu sistem bütün kombiler ile uyumlu.

Yerden Isıtmayı Kendim Yapabilir Miyim?

Tabii ki de evet. Fakat bu işlem uzun bir süreç istediği gibi biraz tuzlu kaçabiliyor. Öncelikle duvarlara yerleştirilen petekler sökülerek duvarda bulunan askılıklardan bir an önce kurtulunuluyor. Ardından yer içerisine yerleştirilecek olan borular getirilip yerin bir delici alet ile buralara borular için yer açılması sağlanıyor. Bu işlem tamamen işini bilir kişiler tarafından yapılması gerektiği gibi aynı zamanda bilinçsiz yapılan işlemler ortalığın mahvolmasına neden olabiliyor. Yerleştirilen borular yeni tesisat ile kombiye bağlandıktan sonra bu boruların üstü tekrar beton ile kapatılıyor. Ardından yerde bulunan eski parkeler yerleştirilerek işlemin tamamlanması sağlanıyor.

Kaloriferden Farkı Ne?

Fark olarak yerden ısıtması dışında pek de bir numarası yok. Yalnız bu tarz yerden ısıtma sistemlerinde kullanılan hortumlar ve borular oldukça ince olduğu için bir evin ısınabilmesi yarım günü bulabiliyor. Ortamda döşenmiş olan malzemenin tipine göre değişmekte olan bu süreç, yaklaşık 12 saat içerisinde evin ısınmasını sağlıyor. Bir diğer farkı ise yakıt tüketimi bu sistemlerde oldukça düşüktür. Yerden ısındığı için ortamın sıcaklığını absorbe eden beton ısıyı kolay kolay dışarı vermeyerek uzun süre ortamın sıcak kalmasını sağlıyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.