Yoğuşmalı Kombi Kaç Derecede Yanmalı

Daha fazla verimlilik ve tasarruf yapmak adına kombi tercihlerinde yoğuşmalı kombi önerilmektedir. Kombiler arasında fiyat açısından pahal olsa da uzun yıllar boyunca sağlayacağı avantajlar nedeniyle cazip görülen yoğuşmalı modellerin doğru bir şekilde kullanılması da önemlidir.

Yoğuşmalı Kombi Kullanımı Nasıl Olmalı?

Klasik bir kombi modeline göre yoğuşmalı kombide enerji tasarrufu yüzde 30 civarındadır. Bu bakımdan normal bir kombi ile ödenecek her 100 TL’lik bir fatura, yoğuşmalı kombi için 70 TL olacaktır. Bu fark dahi kombi alımı sırasında yoğuşmalı kombi alınmasının önemini göstermektedir. Üstelik sadece gaz tüketimi için değil, elektrik gibi diğer kaynaklarda da verimlilik yüksektir.

Yoğuşma Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Yoğuşma teknolojisindeki temel amaç, su buharının yoğuşturulmasıdır. Bu işlemler sonrasında açığa ısı çıktığı gibi kombi, kendi içerisindeki sistem sayesinde bu yoğuşmayı gerçekleştirerek avantaj sağlamaktadır.

Yoğuşmalı Kombi derecede Yanmalı?

Özellikle kış aylarının başlaması ile birlikte kullanılmaya başlanan kombilerde, merak edilen detaylardan birisi de derece. yoğuşmalı kombiler ile standart kombilerin çalışma sistemi aynı olmayacaktır.

Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde, oturulan odalardaki sıcaklığın 22 derece seviyesinde olması gerekir. Koridor gibi alanlarda ise bu derecenin 18 derece seviyelerinde olması yeterlidir. Tam yoğuşmalı bir kombinin bu sıcaklıklara ulaşabilmesi adına 50 derece çalışması yeterlidir. Bu sayede kısa süre içerisinde sıcaklığa ulaşılması, kombinin çok daha  az süre çalışmasını sağlar. Bu kombilerde, sıcaklık ne kadar artarsa yoğuşma düşer. Bu nedenle kombinin bu özelliğinden yararlanılması çok mümkün olmaz. Buna ek olarak kış aylarında kesinlikle 50 derecenin altına inilmemelidir.

Yoğuşmalı kombilerde derece kadar peteklerin büyüklüğü de önemlidir. Çok küçük ya da az sayıda petek, yoğuşmalı kombilerin verimli çalışmasını önler. Bu nedenle kombi kadar petek gibi detayların da dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekir.

Sıcaklığı Kontrol Etme 

Oturduğunuz alandaki sıcaklığı kontrol etmenize sağlayan cihazlar kullanmanız halinde, ısı kaybınız çok daha az olacak ve kombi çok daha az çalışacaktır. Bu nedenle kombinin kaç derecede yanması gerektiğinin önemi kadar bu tip cihazların da temin edilmesi gerekir. Böylece en iyi şekilde performans elde etmek ve ekonomik bir şekilde ısınma ihtiyacını karşılamak mümkün olacaktır. Zira kombi üzerinden yapılacak ayarlarda tam olarak ince detaylar gerçekleştirilemez. Fakat özel cihazların yardımı ile ortam sıcaklığı direk kontrol altına alınabilmektedir. Böylece sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz kontrol ile sıcaklığı ve buna bağlı olarak kombi çalışmasını ideal hale getirebilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.