Yoğuşmalı Kombi Nedir?

Yoğuşma; gaz haldeki maddenin ısı vererek sıvı forma dönüşmesidir. Çevresine ısı verme yöntemiyle sıvıya dönüşen gazın dönüşümü olarak tanımlanabilir. Yoğuşmalı kombi nedir konusunda ise; doğalgaz yanmasıyla baca gazında bulunan su buharının enerji olarak kazanılması olarak nitelendirebiliriz.

Bacadan atılan gaz, su buharı oluşturur ve buhardaki enerji eşanjör aracılığıyla yeniden kazanılır ve cihazda verim elde edilir. Bu prensipte çalışan kombilere, yoğuşmalı kombi denir.

Yoğuşmalı Kombilerin Avantajları

Klasik tipteki kombilere oranla daha verimli çalışan yoğuşmalı kombiler, daha az yakıt tüketimi yaparak tasarruf sağlar. Yoğuşmalı kombilerde;

  • Baca gazı sıcaklıkları düşüktür
  • Kullanım ihtiyacına göre ayarlanabilir alev boyuna sahiptirler
  • Modülasyon çalışma sistemiyle dur- çalıştır formuna gerek olmadan ideal çalışma sağlarlar
  • Fan modüler yapısı sayesinde, kullanılan doğalgaz miktarına oranla daha yüksek verimle yanma sağlanır.
  • Çalışırken sessiz çalışma özelliğiyle oldukça konforlu kombilerdir
  • Çevre dostu bazında dizayn edilen yoğuşmalı kombiler, düşük emisyon oranlarına sahiptir.

Hem yakıt tüketiminde hem ısı elde etmede verim ve performans sağlayan yoğuşmalı kombiler, klasik cihazlara nazaran daha idealdir. Üstelik gaz tasarrufu ve verimlilik ile kısa sürede kara geçmenizi sağlayan cihazlardır.

Yoğuşmalı Kombi Alırken Hangi Özelliklerine Bakılmalıdır?

Kombi satın alırken tasarruf unsurlarına ve enerji verimliliğine göre seçim yapmak gereklidir. Çalışma sistemi, boyutları, dizayn ve kapasite gibi unsurlar değerlendirilerek kombi alınabilir. Marka ve model özelliklerine göre satın alınabilen yoğuşmalı kombilerde, kullanılacak alanın yapı özellikleri ve metrekare özellikleri iyi değerlendirilmelidir.

Servis ağının gelişmiş olması, firmanın güvenilir olması ve cihazların garanti kapsamları, yoğuşmalı kombi alırken analiz edilmesi gereken özellikler arasındadır.

Yoğuşmalı Kombi Kullanım Alanları

Yoğuşmalı kombiler, pek çok ısıtma sistemiyle ideal çalışma ve verim sağlar. Yerden ısıtma sistemlerinde de kullanılabilen cihazlar, radyatörlü ısı sistemlerinin hepsiyle sorunsuz şekilde çalışma sağlar.

Kombi montaj ve kurulumlarının yetkili firma veya yetkili servis tarafından yapılması önemlidir. Cihazın doğru konumlandırılması ve montajın tam şekilde yapılması güvenli kullanımı sağlar. Ayrıca bakımlarının düzenli olarak yapılması, daha çok verim elde etmenize katkı sağlar.

Yoğuşmalı kombi montajları genellikle mutfak alanlarına yapılır. Balkon, teras gibi alanlara montajı yapılması düşünülen kombilerde, balkonun mutlaka kapatılması gereklidir. Yoğuşma esnasında elde edilen yoğuşma suyunun tahliyesi, kapalı gidere bağlanarak yapılır. Dolayısıyla cihazın güvenli şekilde, uzman teknik servis aracılığı ile yapılmalıdır.

Yoğuşmalı kombilerin ekonomik ömrü, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının belirlediği kapsamda 10 yıldır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.