Yüksek Binalarda Isıtma ve Soğutma Sistemleri

Modern ve yüksek binalarda ısıtma ve soğutma sistemleri için birçok şart bulunmaktadır. Enerji tüketimi bu binalar için en aza indirgenmelidir. Bununla birlikte gerekli olan bina hizmetleri kullanıcılar için yeterli kaliteye sahip bir iç ortam hazırlanmalı ve buna bağlı olarak iklim ve sağlık şartlarını sağlamak adına sürdürülebilecek plan ortaya çıkarılmalıdır. Bunun yapılabilmesi için İyileştirilmiş enerji tasarrufu burada kullanılacak olan en rahat ve en güzel çözüm olacaktır. En hızlı ve maliyet bakımından en iyisi olan iyileştirilmiş enerji tasarrufu ne kadar ucuza mal edilebilse de yeni ve trend olan teknolojiler gibi insanların dikkatini çekmez. Bu çözümlerden en esaslısı olan su esaslı çözümler burada kullanılmakta olan en uygun ve en rahat yöntemdir. Binalar için yeni yönetmelikler ve yeni şartlar çıktığından dolayı burada daha sürdürülebilir bir çözüm olan su ile soğutma en güzel çözüm olacaktır. Geniş yüzeyler üzerinde uygulanacak su boruları sayesinde gerektiğinde ısıtma gerektiğinde de soğutma yapabilecek yüzeylerin zeminleri hazırlanmaktadır. Bu da yenilenebilir enerji ile serbest soğutma işlemini kaynaştırmak için en uygun işletme şartları sunulmaktadır.

Düşük Enerji Sistemleri

Prensip olarak ısıtma ve soğutma da ortam sıcaklıklarına yakın derecelerde elde edilebilecek değerlerdir. Örnek olması gerekirse döşeme ısıtma sistemleri uygulaması içerisinde olduğu gibi büyük yüzeyler arasında ısının transfer edilebilmesi için sadece düşük bir sıcaklık farkı yeterlidir. Buradaki sıcaklık seviyeleri uygun ise prensibe göre düşük kalite denebilecek ya da daha düzgün bir söyleniş biçimiyle düşük enerji içeren kaynağın kullanılmasını mümkün kılar.

Enerji Kaynaklarının En Uygun Kullanılması

Döşemeden ısıtma ve döşemeden soğutma gibi yerden ısıtma veya yerden soğutma sistemler su bazlı enerjiyi kullanarak bu işlemleri yerine getirir. Bu ve bunun gibi düşük enerji sistemlerinde ısıtma ve soğutmayı ortam çevresine yakın sıcaklıklarda yapmayı kolaylaştıran bir yöntem haline geldiği için akıllarda düşük sıcaklıkta enerji sistemleri olarak kalmıştır. Ayrıca kullanılacak olan kombinin yoğuşmalı olması burada yüksek enerji tasarruflarına gidilebilmesini amaçlamıştır. Burada gönderilecek olan suyun ısısı 50 derece yerine 30 derece seçilmesi halinde yıllık olarak %30 ila 40’lık bir tasarrufun sağlanabileceği söz konusudur. Ayrıca bir iki derecelik esneklikler bile yıllık olarak %1 ila 2 tasarrufların sağlanabileceği araştırmacılar ve enerji bilimciler tarafından kanıtlanmış olan bir gerçektir. Bu durumlarda besleme sıcaklığı insanın doğasında olan sıcaklıklara daha yakın tutularak verimin yükseltilmesi ve faturaların bu neticede düşük gelmesi hedeflenir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.